Грудень 13, 2022
Прем’єра документального фільму «Плавильний котел» на Суспільному
Із середи, 14 грудня, о 21:15 телеканал Суспільне Культура розпочне прем’єрний показ документального серіалу режисера Ігоря Кобрина «Плавильний котел». Фільм був знятий на замовлення Суспільного Мовлення за підтримки посольства США в Україні ТОВ «Студія Телекон».
Читайте також: «У пошуках Сковороди»: прем’єра фільму на Суспільне Культура
Документальна стрічка розповідає історію формування ідентичності Донбасу як ключового індустріального центру України, а пізніше — точкою російської агресії проти України. Проєкт складається з трьох серій, які хронологічно охоплюють усе 20 століття.
Продюсер Сергій Заболотний говорить про те, що ідея фільму хвилювала творців вже багато років.
«Після Помаранчевої революції ми відзняли серіал “Собор на крові”. Прем'єру демонстрували одночасно на 70 телеканалах України (і на Заході, і на Сході) з головним меседжем до глядачів: “Єдина держава — спільна історія”. Обговорювали ще в ті часи, що маємо в одній державі небезпеку — дві історії. На сході — одна, на заході — інша. Такий був парадокс… шизофренія, якщо медичним терміном. Ще тоді ми діагностували це як небезпечне явище, після дебатів і дискусій у нас народилася ідея зняти фільм про історію східної частини України — “Дике Поле” (робоча назва) й Ігор Кобрин з того часу почав збирати матеріали».
Автори повернулися до цієї теми знову у 2014 році після початку окупації Донбасу.
«Ми працювали на сході, фільмуючи події того періоду, багато спілкувалися з людьми, які залишались по різні сторони лінії фронту. Чи різні ми? Якщо різні — то в чому? Що нас об’єднує/роз’єднує? Ці інтерв’ю нам дали поживу для глибшого занурення у тематику “створення людини нового типу”. Ми вирішили звузити тему саме до території Донбасу як квінтесенції створення радянської людини, як “вітрини” Радянського Союзу», — розповідає Сергій Заболотний.
За словами виконавчого продюсера центральної редакції дирекції телебачення Суспільного Юрія Макарова, фільм дасть відповіді на багато питань:
«Хай там як, а на Донбасі окупанти попервах почувалися непогано й навіть могли розраховувати на якусь лояльність або байдужість населення. Хто вони — ті, хто волав “Почуйте Донбас” і “Донбас годує Україну”? Чому частина з них купилася на спокусу «руского міра»? Звідки вони й насправді які вони, українці Донбасу? Корифей української документалістики Ігор Кобрин крок за кроком досліджує коріння цієї унікальної спільноти та унікального явища — ретельно, з фактами й документами. Завдяки фільму ми зможемо нарешті сказати: “так, ми почули Донбас”», — зазначив Юрій Макаров.
Читайте також: Суспільне Культура презентує фільм про Kalush Orchestra
Дослідження автора Ігоря Кобрина показує, як тоталітарний вплив та нав’язування стереотипів породило специфічну регіональну ідентичність.
У фільмі даються відповіді на питання:
- Чому росія зробила Донбас одним з базових плацдармів свого антиєвропейського наступу?
- Чому місцеве населення майже не чинило опору війську країні-спадкоємиці СРСР?
- Чому певна частина люмпена охоче пішла у проксі-війська агресора?
Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції (Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура), а також 24 місцеві телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.