Грудень 18, 2020
Як Суспільне та громадські організації покращують країну: обговорення ефективної взаємодії
У четвер, 17 грудня, відбулася дискусія «Переходь на світлу сторону: як медіа спільно з громадськими організаціями можуть покращити країну» у межах ІХ Форум розвитку громадянського суспільства України* за участі члена правління Суспільного мовника, відповідального за регіональний розвиток, Миколи Чернотицького. UA: Суспільне мовлення — генеральний медіапартнер події.
Учасники обговорили ефективну взаємодію медіа та громадських організацій для налагодження діалогу задля зміцнення суспільної довіри, розвитку громадянської відповідальності та побудови демократичного суспільства.
Читайте також: Завжди поруч: Суспільне на IX Форумі розвитку громадянського суспільства
У дискусії взяли участь:
- Микола Чернотицький, член правління Суспільного мовника;
- Вікторія Алієва, директорка досліджень ІСАР «Єднання»;
- Максим Скубенко, керівник VoxCheck, медіааналітик;
- Жанна Дуфіна, PR-директорка громадської спілки «Освіторія»;
- Анна Чайковська, засновниця ГО «Публічний контроль»;
- Юлія Сачук, засновниця Fight For Right.
Модераторка — Людмила Тягнирядно, громадська активістка, авторка програми про громадські ініціативи «Активізація» на UA: Українське радіо.
Перше питання, адресоване Миколі Чернотицькому, стосувалося Суспільного мовника та як найбільша незалежна медіакомпанія України може стати майданчиком для діалогу і дати шанс громадським організаціям достукатися до широкої аудиторії.
«Навіть у місії Суспільного прописана частина про співпрацю (з громадськими організаціями — прим. ред.) задля зміцнення громадянської довіри. У нашій Наглядовій раді, яка наразі формується, половина представників саме від громадських організацій, — зазначив Микола Чернотицький. — Співпраця йде на кількох рівнях. Рівень перший — це інформаційна підтримка у багатьох регіонах і центрі. Ми підтримуємо ініціативи громадських організацій. Ми діємо інформаційно як телерадіоплатформа або діджиталплатформа. Другий рівень — контентна складова. Часто експертами на Суспільному стають саме представники громадських організацій, які є глибоко зануреними в тему і можуть надати фахову, експертну думку».
Далі керівник VoxCheck та медіааналітик Максим Скубенко й за сумісництвом фактчекер і співведучий суспільно-політичного токшоу «Зворотний відлік» на UA: ПЕРШИЙ, розповів про співпрацю із Суспільним.
«Громадські організації здатні продукувати контент — назвемо його «пафосним», якісним, але не завжди вміють це робити. Ми теж не вміли, але швидко навчилися дякуючи Суспільному. Методом спроб та помилок ми досягли того, що наш контент став якіснішим та більш молодіжним, хоча він для старшої аудиторії, — зазначив Максим Скубенко. — Ми зробили для прямоефірного марафону «На карантині» на Суспільному розвінчування міфів, запрошували лікарів, знімали відео як боротися з фейками проти COVID-19, як не вестися на ці фейки. І це була досить потужна історія, тому що ми цілили саме в ту аудиторію, яка вразлива до цього, яка вразлива до коронавірусу. І це не єдиний наш проєкт із Суспільним, більш того, це не єдиний наш проєкт із медіа».
Директорка досліджень ІСАР «Єднання» Вікторія Алієва розповіла, чи завжди можуть громадські організації донести інформацію про свою діяльність до медіа.
«Коли ми намагаємося донести свою думку від організації, тут накладається в тому числі й наш досвід комунікацій у повсякденному житті, — поділилася Вікторія Алієва. — Мало розуміти, що потрібно комунікувати, треба все-таки розгортати ці практики в організації, і вкладати величезний організаційний та особистий ресурс, щоб ця комунікація відбулася, щоб це не було просто донесенням інформації. Комунікація має на меті підготувати людину до певної поведінкової зміни. Ви комунікуєте для чогось».
Читайте також: Форум розвитку громадянського суспільства пройде за інформаційної підтримки Суспільного
PR-директорка громадської спілки «Освіторія» Жанна Дуфіна зазначила, якою є роль освіти у формуванні нової якості країни і як медіа може долучитися до розвитку громадянської відповідальності.
«Точно можу сказати, що якби не колеги з медіа та в тому числі наші партнери із Суспільного, ми б не могли приносити й половини тієї користі, яку приносимо, — розповіла Жанна Дуфіна. — Мабуть, до 70% того, що громадські організації мають робити, — вкладатися в комунікації. Попри брак ресурсів, ми у дуже виграшній позиції, тому що та повістка, яку ми несемо, важлива і стосується кожного. Якщо ви вмієте запаковувати історію так, щоб медіа цікаво було про неї розказати, повірте, вони її візьмуть».
Засновниця ГО «Публічний контроль» Анна Чайковська розповіла, як оцінює висвітлення теми насилля в медіа та озвучила кілька рекомендацій, як ЗМІ доносити інформацію про чутливі теми.
«Першочергове завдання медіа — донести до людей, що не можна мовчати про насилля. «Не виносити сміття з дому» — це такий штамп, який нам нав’язали, його треба позбуватися. Треба формувати нову ментальність в українців», — зазначила Анна Чайковська.
Засновниця Fight For Right Юлія Сачук відповіла, як медіа висвітлюють теми інклюзії та поділилася ефективними кейсами взаємодії й співпраці.
«Зміни в нашій тематиці, зміни в темі інвалідності в Україні відбувалися й відбуваються дуже багато в чому завдяки увазі медіа та журналістів. Ми багато років співпрацюємо із Суспільним, і те, про що не сказали, про що хотілося б згадати — я пам’ятаю, як на запрошення Марії Фрей я проводила на Суспільному тренінг, як писати про тему інвалідності. Мати політику відповідальності, стандарту, формувати її разом із громадянським суспільством — це те, що може робити медіа зі свого боку», — зауважила Юлія Сачук.
Дивіться повну трансляцію дискусії «Переходь на світлу сторону: як медіа спільно з громадськими організаціями можуть покращити країну» за посиланням.