Новини компанії

Вересень 01, 2020

Як написати п'єсу для радіо: ментори UA: Радіо Культура навчали учасників Лабораторії драматургії

Як створити радіодраму й що робити, коли з усіх інструментів автор має лише звуки — про це театральним драматургам розповідали ментори від UA: Радіо Культура під час II Лабораторії драматургії*.

Читайте також: Як провести карантин культурно

Серію воркшопів для учасників провели:

  • Нелля Даниленко, авторка сценаріїв і режисерка-постановниця радіофільмів;
  • Наталія Коломієць, керівниця головної редакції літературних програм та радіотеатру;
  • Світлана Свиридко-Сєрова, продюсерка спецпроєктів UA: Радіо Культура.

«Лабораторія драматургії — місце, де ми можемо разом працювати, допомагати одне одному, написати нову п'єсу, здобути нові навички, шукати нові можливості. Тобто це не тільки освіта. Це вимір, де можна зробити щось більше», — коментує драматург, творчий куратор Лабораторії драматургії Павло Ар'є.

Читайте також: «Нічний політ» Сент-Екзюпері став радіовиставою: прем’єра на UA: Радіо Культура

UA: Радіо Культура — єдине радіо в Україні, котре створює радіодрами. Це особливий жанр драматичного мистецтва, адже всі події твору, характери героїв та візуальні образи автор має передати лише за допомогою звуків.

«Батьківщина радіодрами — Британія, де перша радіоп’єса прозвучала в ефірі радіо ВВС ще 1924 року. Одночасно радіодрама розвивалася й в Україні — у нас були цікаві постановки. Проте в 30-х роках радянська імперія вирішила, що радіодрама шкідлива для неї, і заборонила радіоп'єси. Лише у 2000-х роках цей вид мистецтва в Україні почав поступово відроджуватися», — розповіла Нелля Даниленко.

«Учасники Лабораторії драматургії — талановиті драматурги, котрі пишуть для театральної сцени. Однак вони можуть писати й для радіо теж, адже це цікавий напрям. Разом зі Світланою Свиридко-Сєровою ми розповідали про те, яким має бути текст, створений для радіо», — зазначила Наталія Коломієць.

Як створювати радіопостановки, учасники воркшопу дізнавалися на прикладі радіодетективів.

«Аудиторія досвідчених драматургів — зацікавлена й захоплена. Це був не мій монолог, а конструктивний діалог. І це приємно, бо ми спілкувалися саме як професіонали — учасники запитували й ділилися досвідом зі знанням справи. Сподіваюся, цікавість переросте в щось більше й невдовзі слухачі почують в ефірі UA: Радіо Культура нові радіопостановки», — поділилася Світлана Свиридко-Сєрова.

Читайте також: Топ-20 вистав в ефірі UA: Радіо Культура, які закохують у літературу

Окремо під час воркшопів від UA: Радіо Культура йшлося про радіофільми — радіожанр, у якому в один художній твір поєднуються документальні записи, інтерв'ю, уривки музикальних творів тощо. 

«У театрі є декорації, які описує драматург чи придумують режисер разом зі сценографом. У радіопостановці теж є декорації — але вони складаються тільки зі звуків. Я запропонувала учасникам послухати епізод радіофільму без декорацій — а потім із декораціями: із шумом, музикою, де маємо дванадцять аудіодоріжок. Звісно, це справило враження. Наступним етапом запропонувала драматургам самим створити «одяг» до частини радіофільму. Це була цікава вправа», — розповіла Нелля Даниленко.

«Будь-який жанр драматургії надзвичайно цікавий. Навіть для розуміння, що таке драматургія, варто вивчати напрям радіодраматургії. По-друге, це перспективна ніша, у яку цікаво заходити молодим драматургам. Вони здобудуть нові навички й додаткові шанси для самореалізації», — коментує Павло Ар’є.

Читайте також: «Великий знавець людської душі»: на UA: Радіо Культура прем’єра радіовистави «Закон» за драмою Винниченка

Нагадаємо, UA: Радіо Культура підтримує Лабораторію драматургії вже другий рік поспіль.

Окрім того, із 2018 року відбувається конкурс «Радіодрама UA/UK», організаторами якого є UA: Українське радіо, British Council та Мистецький арсенал. П'єси-фіналістки й переможниці звучать в ефірі UA: Радіо Культура:

  • «Палата №7» Дмитра Терновогослухати;
  • «Четвертий варіант» Артура Закордонцяслухати;
  • «Три хвилини слави» Юлії Ємець-Доброносової слухати;
  • «Сьома хвилина» Яни Коструліної слухати.
* Освітній проєкт реалізує Національна спілка театральних діячів України за підтримки УКФ.

 

Фото: Національна спілка театральних діячів України