Новини компанії

Квітень 28, 2020

10 легендарних джазових альбомів за версією Олексія Когана

Один із найвідоміших українських радіоведучих, резидент UA: Радіо Промінь та автор «Години меломана» Олексій Коган розповів про 10 легендарних альбомів в історії джазу. 

Слухайте добірку від авторитетного джазознавця й святкуйте Міжнародний день джазу 30 квітня разом із другим каналом Суспільного радіо.

Олексій Коган: «Виокремити з-поміж усього джазового доробку десять альбомів — це певна провокація. Мені краще було б посидіти п’ять-шість годин і представити вам сто найкращих альбомів. Десять — це завжди така цифра, у яку неможливо вмістити найбільш гідних представників, але я спробую».

Читайте також: Джазовий марафон на Суспільному збере найкращих українських джазменів

1. Miles Davis — Kind of Blue

Якщо говорити про легендарні альбоми, на сьогодні для мене це передусім Kind of Blue Майлза Девіса. Запис цього альбому завершили 22 квітня шістдесят один рік тому. Слухати з нього пропоную п’єсу Blue and Green — знамениту п’єсу Білла Еванса, яку присвоїв собі Майлз Девіс і неперевершено виконав у компанії Джона Колтрейна, того-таки Білла Еванса, Пола Чемберса та Джиммі Кобба — це музика на віки.

2. John Coltrane — The Gentle Side of John Coltrane

Усі критики, мабуть, сказали б, що, якщо говорити про месію джазу Джона Колтрейна, це була б платівка — Love Supreme. Я ж люблю альбом Колтрейна The Gentle Side of John Coltrane, у ньому розкривається лірична сторона автора. А що послухати, обирайте із цього альбому самі. 

3. Charlie Haden and Liberation Music Orchestra — Silence

Ще один диск, який вплинув на моє життя й, можна сказати, змінив його, — це диск Чарлі Гейдена та Liberation Music Orchestra, а саме композиція The Ballad of the Fallen. Важлива робота, яка нагадує нам про всі страшні війни. Цю платівку 1983 року присвятили всім загиблим на всіх війнах, які були на землі — тиша — усе, із чого починається й чим закінчується життя. 

 

4. Chat Baker — As Time Goes By

Варто зазначити, що в цьому переліку немає перших й останніх місць, усі згадані альбоми — найкращі. Чет Бейкер — людина, яка грала на трубі, наче співала, і співала, наче грала на трубі. Пропоную один з останніх альбомів музиканта під назвою As Time Goes By. А послухати раджу знамениту баладу I’m a Fool to Want You. Так, як Бейкер, її не співав і не грав на трубі ніхто. 

 

5. Carmen McRae — Sings Thelonious Monk 

Далі вокальний джаз. Моя улюблена на всі часи Кармен Макрей, неперевершена Кармен з альбомом на музику Телоніуса Монка. Я пропоную послухати баладу Round Midnight, а загалом цей альбом можна слухати від першої до останньої ноти. 

6. Bill Evans — Affinity

Мабуть, мій найулюбленіший піаніст — Білл Еванс. Альбом Affinity 1979 року, який записав квінтет разом із легендарним виконавцем на губній гармоніці Тутсом Тілемансом. Раджу послухати Jesus' Last Ballad.

7. Herbie Hancock — Possibilities

Якщо говорити про сучасну музику, джаз не може замикатися в межах свого стилю. На мою думку, сучасний джаз має інтегруватися. І це вже кілька разів, зокрема й 2008 року, довів Гербі Генкок, який видав альбом під назвою Possibilities. Він запропонував опрацювати джазові речі музикантам, які виконують попмузику. Із цього альбому я рекомендую баладу Біллі Голідей Don't Explain, яку Гербі Генкок записав із молодими попзірками американської музики: співачкою Лізою Ханніган та Дем’єном Райсом.

 

8. Quincy Jones — Handel's Messiah: A Soulful Celebration

Класична музика в джазових версіях завжди мене цікавила, тому пропоную вам епохальний альбом 1992 року, який ініціював і записав легендарний музичний космополіт Квінсі Джонс. Музика із цього альбому належить Георгу Фрідріху Генделю, альбом вийшов якраз тоді, коли виповнилося двісті п’ятдесят років створення знаменитої ораторії «Месія». Альбом називається Handel's Messiah: A Soulful Celebration. Тобто святкування для душі — послухайте, як відомі артисти грають і співають класичну музику.

 

9. Stefano Bollani — Carioca

Досі ми не згадали про європейських музикантів. Хочу розповісти про віртуоза, шоумена, піаніста й клавішника, який, до речі, бував в Україні, — Стефано Боллані. Кілька років тому він записав альбом Carioca, у якому втілив своє бачення бразильської музики разом із музикантами цієї країни. Альбом вийшов прекрасним. Є інформація, що після цього Стефано Боллані став почесним громадянином Бразилії, хоча, припускаю, це може бути тільки легенда. Назва Carioca в перекладі з португальської означає «людина, яка народилася в Ріо-де-Жанейро». Послухати пропоную п’єсу Luz Negra.

10. Ryuichi Sakamoto — Three

Можливо, це не джаз. Я про видатного японського саундмастера, композитора, аранжувальника та піаніста, в основі музики якого завжди імпровізація. Автора іноді не дуже зрозумілої музики, численних звукових доріжок до кінострічок і ліричних п’єс — Рюіті Сакамото. Один із найкращих його альбомів, який мені подобається, — Three, для нього він записав музику разом зі своїми друзями: віолончелістом Джаквесом Морленбаумом та скрипалькою Джуді Канг. А що слухати: п’єсу, яка стала головною темою кінострічки Babel — Bibo No Aozora, що в перекладі з японської означає «сині небеса». 

11. Ryuichi Sakamoto — Glenn Gould Gathering

Нехай буде бонусний одинадцятий диск. Він знову пов’язаний із класичною музикою і має назву Glenn Gould Gathering, де Рюіті Сакамото й інші сучасні музиканти згадали видатного Йоганна Себастьяна Баха та одного з найкращих виконавців його музики — Гленна Гульда. Мені здається доречним згадати Баха в Міжнародний день джазу, оскільки багато музикантів, і не лише джазових, вважають його найвидатнішим імпровізатором усіх часів та народів. 

Олексій Коган: «Бажаю всім джазу в житті й життя в джазі. Слухайте гарну музику, слухайте UA: Радіо Промінь».

Спеціально до Міжнародного дня джазу «Година меломана з Олексієм Коганом» звучатиме щодня з 15:00 до 17:00. Налаштовуйте приймачі на UA: Радіо Промінь у своєму місті (в Києві — 97,2 FM), а також слухайте в мобільному застосунку.