Листопад 13, 2024
Все, що виходить на Суспільному, перевірене людиною, — Анастасія Коріновська про використання ШІ
Команда Суспільного використовує програми штучного інтелекту для оптимізації процесів, що дозволяють вивільнити ресурси журналістів, а не для створення нового контенту в новинах. Водночас ми б хотіли використовувати інструменти ШІ у створенні історичного, дитячого контенту тощо. На цьому наголосила менеджерка і редакторка з розробки цифрових продуктів Суспільного Анастасія Коріновська на дискусії про цифровізацію та розвиток ШІ Міжнародної конференції «Медіаграмотність в умовах війни та глобальних трансформацій»*.
«Принцип людина – машина – людина: будь-яка інформація, все, що виходить на Суспільному, перевірене людиною — журналістом. Довіра — це наш найбільший пріоритет, і там, де ми, на жаль, маємо поступатися швидкістю, ми все ще робимо це, оскільки нашим обов'язком є перевірити інформацію, яку ми даємо нашим читачам, слухачам, глядачам», — сказала Анастасія Коріновська.
Наприклад, Суспільне Крим у хронології про депортацію кримських татар використовувало зображення, згенеровані ШІ, на основі архівних даних та спогадів. Задля прозорості кожен кадр відповідно промаркований, а також користувач може побачити в описі до відео детальну інформацію про використаний інструмент ШІ.
Читайте також: Рейтинг споживання новин Суспільного зростає: опитування Internews Network
Суспільне Мовлення — одне з перших українських медіа, де розробили та впровадили принципи використання ШІ для журналістів. Команда прагне поширювати практики відповідального використання штучного інтелекту, позитивно впливати на розвиток інформаційних технологій у медіа та якість незалежної журналістики.
«Один з основних принципів роботи з ШІ — штучний інтелект не може зробити те, чого ти б не міг зробити сам, адже тоді ти не в змозі перевірити результат. Водночас автоматизація дозволяє вивільнити ресурси для покращення рівня журналістики. Замість того, щоб сидіти та розшифровувати аудіо або робити caption під відео, журналіст може витратити час корисніше: взяти коментар, розширити свою базу контактів чи навчитися нового», — каже Анастасія Коріновська.
Разом з Анастасією в дискусії взяли участь науковці, медійники юристи й представники громадськості. Вони обговорили ключові виклики для сфери медіаграмотності, породжені ШІ та цифровізацією, та як можна їм протистояти, розповіли про методики роботи з аудиторіями та що робити з діпфеками, а також про етику взаємодії з ШІ.
«Відповідальне використання ШІ у сфері медіа — завжди маркувати, позначати, яка система його згенерувала [...]. В Україні в “Законі про авторське право і суміжні права” вже є окрема стаття, яка регулює право власності на об'єкти, згенеровані системами штучного інтелекту. Автора немає, але право розпоряджатися такими об'єктами є в тих, хто власне використовував відповідні системи», — зазначила Тетяна Авдєєва, юристка, експертка з питань ШІ та медіаграмотності Лабораторії цифрової безпеки.
«Під час війни поширюється дуже багато дезінформації, створеної штучним інтелектом. Один з викликів — багато такої інформації разом з елементами правдивої інформації. І люди, які не мають навичок медіаграмотності й критичного мислення, часто не знають де правда, а де — фейки», — каже Анна Мисишин, співзасновниця та директорка «Інституту Інноваційного Врядування».
«Треба розуміти, як працює штучний інтелект. Коли людина розуміє, що можна створити з його допомогою що завгодно, вона буде ставити під сумнів все, що вона бачить», — каже Євгенія Дроздова, керівниця напряму журналістики даних, Texty.org.ua.
Повне відео дискусії дивіться за посиланням.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
* Організатори конференції «Медіаграмотність в умовах війни та глобальних трансформацій» — громадська організація «Український інститут медіа та комунікації» у партнерстві з DW Akademie, за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ), Програми підтримки ОБСЄ для України, Міністерства закордонних справ, у справах співдружності та розвитку Великої Британії й ZINC Network. Погляди, висловлені під час заходу чи у публікаціях про захід, не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.