Жовтень 31, 2024
Суспільне розповідає про малолюдні села України
На цифрових платформах національної мережі Суспільного Мовлення виходять спецрепортажі про села й хутори на межі зникнення з мапи України. Журналісти відшукують населені пункти, в яких нема доїзду, інфраструктури чи цивілізаційних умов, розпитують людей, котрі там залишилися, про їхній побут і чим заробляють на життя. Нижче — добірка таких матеріалів та історій.
-
На Львівщині — понад півсотні сіл, де проживає менше 30 людей. Це дані останнього Всеукраїнського перепису населення 2001 року. Знімальна група Суспільне Львів розшукала такі місця у різних районах області. У деяких населених пунктах місцевих жителів виявилося всього двоє. Про життя у таких малолюдних селах йдеться у проєкті Суспільне Львів «Незабуті села».
«У багатьох сіл була схожа трагічна історія: під час радянської окупації НКВС їх знищило, а жителів депортувало у Сибір. Тож хотілося закарбувати цю історію із вуст жителів, яким вдалося потім повернутися на Батьківщину. Побачити, як вони живуть у таких віддалених місцинах. А можливо, і спонукати інших повертатися та розвивати села», — розповіла авторка проєкту, кореспондентка Суспільне Львів Ольга Іващук.
Читайте також: 95% матеріалів Суспільне Новини відповідають стандартам журналістики, — моніторинг ІМІ
-
На Рівненщині є близько ста населених пунктів, де проживає менше сотні людей. За інформацією Державної служби статистики, за останні двадцять років з карти області зникло чотири села. У селі Зарібки прописано вісім людей, втім жоден там не проживає. У 1960–1970-х роках у селі проживало орієнтовно 80 людей. Остання жителька села померла два роки тому. Їй було 90 років. Історію села розповідає Суспільне Рівне у проєкті «Село… де люди?».
«Головна ідея проєкту — показати, що в Україні є багато сіл, які перебувають на межі зникнення. Ми вже зняли три села на Рівненщині із покинутими хатами, до яких місцеві закликають заселятися всіх охочих. Пропонують землю для вирощування городини, дають безплатно дрова, є ліси — в яких місцеві збирають ягоди і гриби. Селяни розповіли Суспільному, що їм дуже сумно, що їхні села зникають, що мо́лоді немає. В цих селах немає магазинів, шкіл, газу, а живуть переважно пенсіонери, які мають невисоку пенсію і виживають завдяки тому, що вирощують овочі, фрукти, зерно, а ще подекуди тримають свиней, корів і птицю», — говорить авторка проєкту, кореспондентка Суспільне Рівне Катерина Сірук.
-
Житель села Богородичного, що на Донеччині, Борис повернувся з евакуації цьогоріч взимку. Його будинок повністю розбитий російською армією, живе в сусідському та продовжує налагоджувати свій побут. Обладнав пасіку, вирощує виноград і планує будувати лазню. Історія чоловіка, який повернувся та не збирається їхати з деокупованого села на Донеччині — у репортажі Суспільне Донбас.
-
У селі Тилігульське на Одещині проживає пʼятеро людей. Навкруги — покинуті хати й порожні дачні будинки. Транспорт сюди не ходить, тому місцеві мріють про автобус, який приїжджатиме хоча б раз на тиждень. Як місцеві живуть без транспорту, магазинів та медпункту дивіться в репортажі Суспільне Одеса.
-
Тижнями без електрики, близько пів року без мобільного зв’язку, під постійними обстрілами та пожежами. Так живуть люди в Архипівці на Чернігівщині, що за два кілометри від кордону з росією. Нині там лишається 60 людей, розповів староста Костянтин Вейкша. Через обстріли до села не доїжджає «швидка», ремонтники не наважуються їхати, коли в небі російські дрони, а продукти возить єдиний водій. Попри це, більшість жителів Архипівки не збирається покидати свого села. Про непросте сільське життя на прикордонні з росією — у циклі відеорозповідей Суспільне Чернігів.
-
Понад 30% сіл Полтавської області вважають такими, що вимирають. Це — населені пункти, де живе менше сотні людей. З кінця 2021 року налічують 79 сіл, де не зареєстровано жодного мешканця. Про життя у малолюдних селах регіону — у серії спецрепортажів Суспільне Полтава.
-
Володимир — колишній мешканець міста з мільйонним населенням, зараз він живе на самоті у малолюдному селі на прикордонні Сумщини. Як влаштував свій побут — розповів знімальній групі Суспільне Суми.
-
Раніше ми розповідали про те, що може врятувати українське село та чому деякі населені пункти фактично зникають з мапи. Журналісти Суспільне Івано-Франківськ досліджували цю тему разом з експертами Національного інституту стратегічних досліджень та представниками громадської організації «Інститут громадянського суспільства». Розгорнутий спецрепортаж дивіться на ютуб-сторінці Суспільне Івано-Франківськ.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.