Новини компанії

Грудень 10, 2024

«Лицарі правозахисту»: прем’єра документального проєкту на Суспільному

«Лицарі правозахисту»* — це документальний серіал про сучасних героїв із правозахисних організацій, які в умовах війни стали опорою для українців. Вони захищають права військових, внутрішньо переміщених осіб, родин загиблих і постраждалих від російської агресії, збирають докази воєнних злочинів та працюють над відновленням справедливості. Цей проєкт висвітлює діяльність громадських організацій, які протидіють російській військовій агресії, водночас підтримуючи традиції української боротьби за права людини, свободу та справедливість. Серіал створено компанією Fresh Production Group на замовлення Суспільного Мовлення.

Серіал складається з дванадцяти серій, кожна з яких висвітлює сучасний громадянський спротив за участі однієї з українських правозахисних організацій. Всі історії ви почуєте безпосередньо від керівників ГО — лицарів та лицарок, а також від учасників подій. Кожне інтерв’ю буде підтверджене словами й свідченнями інших людей, залучених до подій — це можуть бути люди, які отримали допомогу від організації — герой або героїня серії, міжнародні партнери, представники влади або військового командування, які беруть участь у передачі як свідки й пояснюють контекст ситуації та логіку розвитку подій. Також до кожної серії залучені свідки — люди, які можуть дати коментар про ГО або про історію боротьби за головного героя. Поєднання інтерв’ю, архівних матеріалів і реконструкцій допомагає глибше відчути силу духу героїв. Ви побачите не лише юридичну складову правозахисту, а й людські історії мужності, співчуття та взаємодопомоги.

Дивіться прем’єрні дві серії документального серіалу «Лицарі правозахисту» у неділю, 15 грудня, о 22:00 на Першому каналі Суспільного.

«Світ не без добрих людей і наш серіал цьому доказ. Ці люди, як на мене, заслуговують як мінімум ще на два таких серіали. Їхні історії та їхня хоробрість вражає й водночас лякає — через яке пекло їм та їхнім героям довелось пройти через агресію ворога. Я радий, що є дотичним до цієї роботи, адже це хороша можливість задокументувати злочини росіян для майбутнього моменту істини», — говорить Володимир Ладижець, продюсер проєкту та директор департаменту виробництва соціально впливового контенту та спеціальних проєктів Суспільного.

«Працювати над цим матеріалом було емоційно надзвичайно складно, — зізнається режисер Роман Барабаш. — Ми записували багатогодинні інтерв’ю про катування полонених, трагедію та вибух в Оленівці, примусове вивезення дітей з окупованих територій та стирання їх української ідентичності; боротьбу за можливість самоідентифікації та безбар’єрність суспільства; героїчну оборону “Азовсталі”; розслідування воєнних злочинів; пошук і персоналізацію рашистських злочинців; обмін полоненими та допомогу родинам загиблих».

Перші дві серії розповідають про діяльність громадських правозахисних організацій —  «Центр громадянських свобод» та «Truth Hounds».

ГО «Центр громадянських свобод» є одним із провідних акторів в Україні, який впливає на формування громадської думки та державної політики, підтримує розвиток громадянського активізму, а також бере активну участь у міжнародних мережах та солідарних діях з просування прав людини в регіоні ОБСЄ. Місія організації — становлення прав людини, демократії та солідарності в Україні та регіоні ОБСЄ задля утвердження людської гідності.

Олександра Матвійчук, голова ГО «Центр громадянських свобод»

Лицарка: Олександра Матвійчук, голова ГО «Центр громадянських свобод».

Герой: Олег Сенцов, був у полоні у 2014–2019 роках, засуджений до 20 років ув’язнення.

Свідки: Катерина Бутко, прессекретарка ГО «Автомайдан»; Тетяна Терен, виконавча директорка PEN Ukraine.

ГО «Truth Hounds» — це українська правозахисна організація, заснована у 2014 році, яка працює над документуванням та розслідуванням воєнних злочинів і злочинів проти людяності в контексті збройного конфлікту в Україні. Її місія — встановлення справедливості для постраждалих від міжнародних злочинів та сприяння покаранню винних через надання доказів для національних і міжнародних судів. Провели глобальні дослідження, які розказують і доводять воєнні злочини, вчинені росією, а саме: підрив каховської ГЕС, обстріли Чернігова, обстріл Краматорська та села Біленького, вбивство українського письменника Володимира Вакуленка.

Авраменко Роман Анатолійович, співзасновник на виконавчий директор ГО «Truth Hounds»

Лицар: Авраменко Роман Анатолійович, співзасновник та виконавчий директор ГО «Truth Hounds».

Героїня: Слободянюк Марина, керівниця Департаменту розслідувань «Truth Houns».

Свідок: Пугачов Кирило Володимирович, начальник відділу Чернігівської обласної прокуратури.

У наступних серіях ви дізнаєтесь про діяльність таких громадських правозахисних організацій, як:

  • ГО «Медійна ініціатива за права людини»
  • ГО «Fight For Right»
  • ГО «Центр прав людини ZMINA»
  • Асоціація родин захисників «Азовсталі»
  • ГО «Українська мережа за права дитини»
  • ГО «Регіональний центр прав людини» (RCHR)
  • ГО «Крим SOS»
  • ГО «Блакитний птах»
  • ГО «INSIGHT»
  • ГО «Харківська правозахисна група» (ХПГ) 

Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному. 

«На мою думку, створення такого документального серіалу вкрай важливе саме сьогодні, не тільки заради меморіалізації героїчної боротьби українців за власне майбутнє, за право жити у вільній країні та вирішувати свою долю. Загарбники повинні постійно відчувати, що кожного військового злочинця буде знайдено, ідентифіковано та покарано. Ми повинні показати міжнародній спільноті, що злочини окупантів — це не "ексцеси окремих виконавців", а цілеспрямована російська державна політика по відношенню саме до українців, яка називається геноцид!» — наголошує на важливості проєкту «Лицарі правозахисту» Роман Барабаш

Команда проєкту:

  • автори сценарію: Марія Лебедєва, Ольга Бондаренко, Наджіє Аметова;
  • режисер-постановник: Роман Барабаш;
  • оператор-постановник: Максим Гуцу;
  • композитори: Владислав Курач, Антон Грідін;
  • головний режисер монтажу: Максим Десятерик;
  • лінійний продюсер: Євгенія Котенко;
  • виконавчі продюсери: Оксана Ісідорова, Олександр Опанасюк;
  • продюсери: Володимир Ладижець, Олег Щербина, Юлія Чернявська.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

* Документальний серіал «Лицарі правозахисту» було створено за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.


Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.