Новини компанії

Травень 31, 2024

«Ізоляція»: телепрем’єра на Суспільне Культура

Телеканал Суспільне Культура покаже у неділю, 2 червня, о 23:00 телевізійну прем’єру документального фільму «Ізоляція» про радянський завод в Донецьку, який у 2000-х роках став артцентром, а з початком російсько-української війни перетворився на катівню. «Ізоляція» — це фільм-свідчення про те, як відбувається дегуманізація. 

Читайте також: Про перспективи співпраці з Суспільним говоритимуть під час фестивалю Docudays UA

Проєкт був створений на замовлення Суспільного Мовлення компанією «Тремпель Фільмз», переможця мистецького конкурсу на умовах надання гранту Державного департаменту США.

Назва фільму «Ізоляція» походить від заводу ізоляційних матеріалів у Донецьку, який припинив існування після розпаду СРСР. На початку 2000-х там створили центр сучасного мистецтва, а у 2014-му центр зруйнували проросійські колаборанти. Згодом підвали зруйнованого артцентру перетворилися на камери тортур. Про це розповідають ті, кому вдалося вийти з того пекла живим. 

«Цей фільм розповідає про майже 70-річну історію відомого в Донецьку заводу “Ізоляція”, добре відомого нам як центр сучасного мистецтва і пізніше — в’язниця. Європейська історія XXI століття ще не знає прикладів перетворення колишніх осередків культури на в’язниці й катівні. “Ізоляція” — це історія про руйнування людини й мистецтва у XXI столітті. Багато хто вважав, що “Ізоляція” — це окремо взятий злочин, а війна на Донбасі довго сприймалася як локальний конфлікт. Ніхто не думав, що “Ізоляція” — лабораторія знищення, вийде за межі центру тортур та перетвориться на масштабну машину вбивства. 24 лютого 2022 року це сталося. Завдання фільму донести до глядача, що те, що відбувалося і відбувається в Україні, може статися будь-де», — зазначив продюсер фільму Юрій Леута.

Автори фільму подають ретроспективу перетворень заводського комплексу: завдяки архівним кадрам передають атмосферу Донецька радянської епохи; показують, яким був артцентр «Ізоляція»; а з інтерв’ю колишніх в’язнів дізнаємося про найстрашніший період, який для декого перетворився на роки перебування в катівні.

«Фільм “Ізоляція” не тільки занурює нас у контекст моторошних свідчень колишніх в'язнів та ретроспективи історії самого заводу – він окреслює рамку асоціативних образів та метафор, що залучають аудиторію до глибокої емпатії. Отож, можемо з впевненістю сказати, що глядач побачить креативну документалістику – жорстку й некомфортну. Я вірю, що це кіно нагадає про тортури та військові злочини росіян, і водночас вкотре доведе, що виборювати українську ідентичність не просто складно — це може вартувати людського здоров'я та життя, оскільки саме наша ідентичність становить загрозу для країни-терориста й окупанта», — вважає Катерина Феленюк, виконавча продюсерка департаменту зовнішнього виробництва соціально впливового контенту та копродукції Суспільного Мовлення.

Читайте також: Суспільне на «Книжковому Арсеналі»: що слухати і дивитися

Письменник Станіслав Асєєв розповів про два роки перебування у катівні у своїй книзі. У документальній стрічці є його свідчення та свідчення інших в’язнів «Ізоляції», які глядачі почують у фільмі. Автори фільму переконані, що військові злочинці повинні постати перед міжнародним трибуналом, адже те, що відбувалося і відбувається в Україні, може статися будь-де. 

Творча команда:

  • режисер-постановник і автор сценарію — Ігор Мінаєв; 
  • продюсер — Юрій Леута; 
  • оператор-постановник — Валерій Махньов;
  • композитор — Вадим Шер; 
  • режисер монтажу — Богдан Мурін; 
  • супервайзерка від Суспільного Мовлення — Катерина Феленюк.

Підпишіться на Суспільне Анонси на тій платформі, де вам зручно: телеграм або вотсап.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.