Новини компанії

Грудень 18, 2024

«Довженко. Великий компроміс»: Суспільне презентувало документальний фільм про кінорежисера і митця

16 грудня в Будинку кіно відбувся допрем’єрний показ документального фільму «Довженко. Великий компроміс»*, присвяченого 130-й річниці з дня народження одного з найважливіших діячів українського кінематографа, українського кінорежисера Олександра Довженка. Фільм досліджує складний життєвий і творчий шлях митця в умовах радянського тоталітарного режиму. Створила стрічку громадська організація «Творче об'єднання "Вавилон 13"» на замовлення Суспільного Мовлення.

У фільмі детально розкривається тернистий шлях митця — від його перших кроків у кіно до зйомок культових стрічок, які стали символами українського поетичного кіно. Автори фільму досліджують, як Довженко маневрував між власними творчими ідеалами та політичними обмеженнями епохи. Чи вдалося йому зберегти душу митця в умовах тоталітарного режиму? Чи можна знайти баланс між мистецтвом і пропагандою? Відповіді на ці питання лунають через унікальні архівні кадри, інтерв'ю з дослідниками творчості Довженка та сучасні кінематографічні реконструкції.

Як зазначила продюсерка фільму Альона Голякова: «Документальний фільм “Довженко. Великий компроміс” — це спроба поглянути на постать Олександра Довженка через призму складності його часу, показати Довженка як людину, чиї вчинки неможливо оцінити однозначно, тим більше з позицій сьогодення. Це фільм про постать, яка знаходила баланс між творчістю та реальністю жорстокої епохи. Фільм зображує Довженка не як статичний символ, а розповідає його історію без спрощень, не намагаючись втиснути його в рамки пропаганди чи героїзації. Я вдячна кожному члену команди за професіоналізм та захоплююся відданою і натхненною роботою над фільмом. Сподіваюся, що цей фільм знайде свого глядача не лише в Україні, а й за її межами».

Перед показом ведуча та модераторка Єлизавета Цареградська запропонувала гостям вшанувати пам’ять загиблих у російсько-українській війні хвилиною мовчання, а потім представила творчу команду фільму. 

Продюсерка Олександра Братищенко подякувала присутнім і у своїй промові відзначила всіх учасників проєкту додавши: «Цей список був довгий, але дуже важливий. Я щиро вдячна всій нашій команді, яка змогла реалізувати фільм, що ви сьогодні побачите».

Після показу стрічки відбулась дискусія, в якій взяли участь креативний продюсер Володимир Тихий, автори сценарію — історик кіно та сценарист Сергій Тримбач, кінознавиця і голова Спілки кінокритиків України Оксана Волошенюк, а також наратор фільму, ютуб-блогер Віталій Гордієнко. Спікери обговорили, яку роль відіграє фільм у висвітленні постаті Довженка: дослідження його творчості, пояснення дій митця чи спробу розставити крапки над «і».

Історик і співавтор сценарію Сергій Тримбач наголосив, що назва фільму — «Великий компроміс» — відображає суть того часу: «Олександр Довженко — з тих, хто був змушений пристосовуватися до обставин. Ціна цих компромісів була висока, але без них не було б України».

Блогер і кінознавець Віталій Гордієнко під час дискусії зазначив: «Режисер Ігор Іванько так побудував і структуровано виклав сценарій, що стає очевидним його прагнення донести історію Довженка до глядача. Ми не можемо засуджувати людей того покоління, адже не жили в їхній час. Зараз говорити, що хтось мав виступити проти влади, не завжди коректно. У фільмі ми частково можемо побачити це, але здебільшого стрічка демонструє життя Довженка. Багато хто з присутніх у залі, гадаю, побачив паралелі з сучасністю. Це, по суті, уроки на помилках минулого. Ми часто думаємо, що унікальні, але вивчаючи історію, розуміємо, що деякі ситуації повторюються. Як казав класик,”це вже все було”.  Із цього слід робити висновки — у це я щиро вірю».

Більше фото з показу — у фейсбук-альбомі Суспільного Мовлення.

Творча команда фільму:

  • Режисер: Ігор Іванько
  • Автори сценарію: Сергій Тримбач, Ігор Іванько
  • Оператори-постановники: Ілля Єгоров, Ігор Іванько
  • Режисер монтажу: Ігор Косенко
  • Звукорежисерка: Карина Режевська
  • Креативний продюсер: Володимир Тихий
  • Продюсери: Олександра Братищенко, Альона Голякова, Лук’ян Галкін

Спікери фільму:

  • Віталій Гордієнко, наратор фільму, ютуб-блогер
  • Володимир Вʼятрович, історик, громадський діяч
  • Юрій Шаповал, професор, доктор історичних наук
  • Сергій Тримбач, історик кіно, сценарист 
  • Володимир Войтенко, кінознавець, головний редактор часопису «Кіноколо»
  • Іван Козленко, дослідник кіно
  • Кшиштоф Зануссі, кінорежисер
  • Альона Пензій, кінознавиця, керівниця кіноархіву Довженко-Центру
  • Оксана Волошенюк, кінознавиця, голова Спілки кінокритиків України

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.

* Документальний фільм створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Національної суспільної телерадіокомпанії України і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фото — Анастасія Мантач

Матеріал підготувала Юлія Вайда