Липень 23, 2024
«Боявся зняти фільм про Параджанова»: Томенко про спецпоказ фільму
У четвер, 18 липня, в межах 15-го міжнародного Одеського кінофестивалю відбувся спеціальний індустрійний показ документальної стрічки «Сентиментальна подорож до планети Параджанова». Фільм створено ТОВ «Іллєнко Фільм Продакшенс» на замовлення Суспільного Мовлення. Стрічка є омажем видатному режисерові Сергію Параджанову з нагоди сторічного ювілею від дня його народження.
Підпишіться на Суспільне Анонси на зручній для вас платформі: телеграм або вотсап
Після завершення показу відбулося обговорення, де команда фільму поділилася деталями знімального процесу та відповідала на запитання глядачів й глядачок. Режисер стрічки Тарас Томенко розповів про народження ідеї фільму та створення ляльок.
«Існує велика кількість різних фільмів про Параджанова: документальних, спогадів, фільмів, портретів. Нам хотілося знайти якийсь ключ, метафору, щось незвичне. Параджанов дуже любив ляльки, він створював їх з усього, що потрапляло йому до рук. Мені здалося, що це гарна ідея привідкрити його творчість, лабораторію його шаленого таланту. Тому саме через ляльку ми можемо наблизитися до його постаті», – поділився Тарас Томенко.
Також Тарас Томенко зізнався, що знімати фільм про Параджанова було справжнім викликом. «Я боявся зняти фільм про Параджанова. Кожен кадр давався важко. Мені здається, щоб говорити про Параджанова, треба мати певне право висловлюватися про нього. Тому ми підходили до цього дуже обережно. Ми вирішили розкрити його постать через ляльки, образи та метафори».
Читайте також: Оголосили переможців 15-го Одеського міжнародного кінофестивалю
Продюсер фільму Пилип Іллєнко зазначив, що через значимість особистості Сергія Параджанова до фільму слід підходити з особливою увагою. Тому у стрічці команда прагнула обережно знайти нові, свіжі способи представлення режисера глядачам.
«Ми віримо, що зможемо запропонувати новий і несподіваний погляд на його особистість», — коментує Пилип Іллєнко.
Художник-постановник Шевкет Сейдаметов поділився процесом створення ляльок і декорацій для фільму, розповівши, що вони використовували різноманітні матеріали, працюючи командою художників у простій квартирі.
«Ми не переслідували мети створити "Діснеївських" персонажів. Ляльок і декорації ми робили з усього підручного: картону, кришечок, камінчиків, квіточок. І робили їх різні люди. Ми підходили до всього з думкою, як би це зробив сам Параджанов», – розповів Шевкет Сейдаметов.
Продюсер стрічки від Суспільного, Лук’ян Галкін, розповів, що фільм був виготовлений на замовлення, але він вважав би правильнішим назвати це «співпрацею Суспільного Мовлення з командою Пилипа Іллєнка та Тараса Томенка». Галкін також зазначив, що команда має амбітні плани та стратегії щодо подальшого прокату фільму.
«Ще на доволі ранніх стадіях, коли ми з Альоною Голяковою знайомились зі сценарієм і художнім баченням команди фільму та спільно над ними працювали, нам усім хотілося мати більш класичні формати дистрибуції: спочатку фестивальний реліз, потім кінотеатральне вікно, потім – премʼєри на платформах Суспільного, вже в якості фільму, що має певну історію. Амбітні анонси поки що зарано робити, оскільки немає конкретних домовленостей. Але чи хочемо ми, щоб цей фільм побачили на великому екрані? Безумовно», – говорить Лук’ян Галкін.
Під час обговорення аудиторія висловила захоплені враження щодо фільму. Глядачі відзначили оригінальний підхід до розкриття постаті Параджанова та майстерність створення ляльок. Дякували режисеру та всій команді за можливість побачити цю унікальну стрічку. Команда фільму також подякувала глядачам і висловила сподівання, що фільм знайде свою аудиторію.
Читайте також: Плани Суспільного щодо копродукції — презентація на Одеському кінофестивалі
Над проєктом працювали:
- продюсер(к)и: Пилип Іллєнко, Андрій Ризванюк, Лук’ян Галкін, Альона Голякова;
- композитор — Олександр Чорний;
- автор сценарію — Тарас Томенко;
- оператор-постановник — Юрій Дунай;
- художник-постановник — Шевкет Сейдаметов.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.
*Документальний фільм створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Національної суспільної телерадіокомпанії України і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.
Фото: Олександра Дяченко, ОМКФ