Новини компанії

Квітень 17, 2024

«Не віддати росіянам п’єдестал» — відбулася презентація серії «Спорт» із циклу «Велика російська брехня»

16 квітня у приміщенні Urban Space 500 Суспільне Мовлення презентувало п’яту серію документального циклу «Велика російська брехня. Спорт»*, реалізованого на замовлення телеканалу Суспільне Культура. Серія розповідає про те, яким чином російське лобі та фінанси впливають на спортивний світ.

На подію завітали т. в. о. Міністра молоді та спорту Матвій Бідний, президент Національного комітету спорту інвалідів України Валерій Сушкевич, український скелетоніст Владислав Гераскевич, коментатор Віталій Волочай, президенти та представники спортивних федерацій України, а також представники ЗМІ.

Подія відбулася у день запалення олімпійського вогню, що знаменує собою 100 днів до початку літніх Олімпійських ігор-2024 у Парижі. Перед початком показу фільму керівник спортивного напряму Суспільного Олексій Мандзій відзначив цей символізм і важливість зустрічі:

«Ми зібралися у день, коли запалюється олімпійський вогонь. Напередодні Олімпіади та Паралімпіади дуже важливо говорити про те, як росія впливає на світовий спорт та яку відповідь ми маємо надати на міжнародній арені. У цьому фільмі дуже добре розкривається питання щодо впливу пропаганди та грошей на світовий спорт. Проте у нас є свої важелі впливу на міжнародну спільноту. Мова про наших спортсменів, які несуть світло та правду серед брудної російської брехні».

Олексій Мандзійкерівник спортивного напряму Суспільного Мовлення

Читайте також: Російська схема спортивних маніпуляцій у шостому епізоді «Велика російська брехня»

Т. в. о. Міністра молоді та спорту Матвій Бідний наголосив на проблемі корупції у міжнародних спортивних організаціях, а також відзначив, наскільки виступи українських спортсменів важливі у час війни:

«У фільмі дуже чітко була піднята тема щодо корупції у міжнародних спортивних організаціях. Ніхто насправді не звертає уваги на те, як впливають на ці організації, та що стоїть за їхніми рішеннями. Це актуальне питання, а відповідь лежить на поверхні. Країна-агресор росія всіляко намагається розповсюдити свій вплив, тож наша відповідь очевидна — боротьба на всіх рівнях.

Світовий спорт — це арена, де ми маємо доносити світу наші меседжі. Якщо росія просочила весь світовий спорт своєю отрутою, то українська команда сьогодні діє як протиотрута. Саме українських спортсменів всюди зустрічають як героїв. Згадаємо виступ нашого фігуриста Івана Шмуратка у білій сорочці з плямою крові на грудях. Це був символ і потужний меседж всій світовій спільноті», — говорить Матвій Бідний.

Матвій Бідний, т. в. о. Міністра молоді та спорту

Президент Національного комітету спорту інвалідів України Валерій Сушкевич зазначив, що українські паралімпійці не дозволять росії окупувати міжнародний спорт:

«Ви знаєте, яка домінанта мені звучала після фільму? Мовчання — це співучасть. Влучно та потужно прозвучала фраза відомого хокеїста Домініка Гашека про те, що допускати росіян і білорусів на Олімпіаду — це все одно, що надсилати тисячі танків від МОК. Я вважаю, що ми повинні не допустити, аби держава-вбивця окупувала Паралімпіаду й Олімпіаду. На міжнародному рівні ми робимо все, аби інші країні відкрили очі. Так само наші паралімпійці змагатимуться за перемогу, говоритимуть про Україну на увесь світ та не дадуть окупувати п’єдестал пошани».

Валерій Сушкевич, президент Національного комітету спорту інвалідів України

Виконавчий продюсер проєкту від Суспільного Мовлення Лук’ян Галкін стверджує, що немає простих шляхів для подолання російської брехні, яка шириться світом:

«Ми не ставимо на меті показати якихось простих методів розв'язання проблеми російської пропаганди. Їх не існує. Проте існують можливості для усвідомлення і системної боротьби. Кожен наш спортсмен на світовій арені представляє Україну, а отже стає голосом та зброєю. Росія не нехтує можливостями бути присутньою у цивілізованому товаристві —  все заради досягнення своїх загарбницьких цілей. Тому ми маємо надати свою відповідь, зокрема й у спорті».

Лук'ян Галкін, виконавчий продюсер проєкту

Співавторка сценарію фільму Анна Данильчук зазначила, що спорт є надзвичайно важливою сферою у контексті російської пропаганди:

«Я сподіваюся, що серія про спорт зацікавить широку міжнародну аудиторію. Спорт — надзвичайно цікава та важлива сфера. Багато міжнародних захисників Достоєвського ніколи його не читали. А за головними футбольними матчами та змаганнями на Олімпіаді стежать у світі завжди. Спорт — це платформа, яка допоможе привернути увагу до тих небезпек, які російська пропаганда все частіше намагається адаптувати до потрібних та ніби простих сфер людського життя, приховано вкладаючи свої меседжі».  

Анна Данильчук, співавторка сценарію фільму

Після показу фільму відбулася дискусія щодо того, як російська пропаганда та гроші впливають на світовий спорт. Учасники розмови поділилися власним баченням, яким чином Україна має боротися з росією на міжнародній спортивній арені.

Український скелетоніст Владислав Гераскевич зазначив, що спорт також має на меті сприяти у відновленні ветеранів війни, людей з інвалідністю і допомагати розвитку дітей:

«Наразі спортивна сфера актуальна як ніколи. Спорт допомагає й підтримує наших ветеранів, сприяє розвитку дітей. Тисячі українських дітей постраждали внаслідок війни, і саме завдяки спорту ми можемо допомогти їм повернутися до нормального життя. Не забуваємо про наших дітей-біженців. Це величезна кількість дітей — і спорт, зокрема, допомагає їм залишатися у контексті України. Багато представників різних видів спорту працюють над тим, аби наші діти мали можливість тренуватися і представляти Україну на змаганнях. Це також частина фундаменту у відновленні України».

Владислав Гераскевич, український скелетоніст

Також Владислав відповів, наскільки важливі для спортсменів трансляції змагань:

«Звісно, спортсменам важливо, аби нас показували, а у людей була можливість дивитися улюблені види спорту. Трансляції спортивних подій — є певною віддушиною для українців. Щоразу ми бачимо багато коментарів, коли наші футболісти виграють матчі. Згадаємо виступ і жест фехтувальниці Ольги Харлан, який дуже вмотивував українців. Думаю, що для наших військових це теж важливо, й за можливості вони стежать за українськими спортсменами».

Спортивний коментатор Віталій Волочай зазначив, чому спортивні трансляції важливі саме зараз:

«Ми маємо транслювати спорт і доносити правду усьому світу. Я погоджуюся з Валерієм Сушкевичем, який сказав, що не можна віддавати окупантам ні сантиметра міжнародного спорту. Ми не можемо віддати їм татамі, ринг, доріжку. Тому наші спортсмени будуть давати цей бій. 

Ми всі бачили, що відбувалося, коли Ярослава Магучіх виграла золоту нагороду. Ми пам’ятаємо, як у Белграді Марина Бех-Романчук виграла золото, а сталося це через два тижні після повномасштабного вторгнення. Це була перша новина, яка дала хоч трішки позитиву українському народу. Тому трансляції, досягнення й великі перемоги наших спортсменів, присутність України у світі — це те що має бути обов’язково. І українські ЗМІ, безперечно, мають підтримувати спортсменів — це теж дуже важливо».

Віталій Волочай, спортивний коментатор

Нагадаємо, проєкт «Велика російська брехня» реалізований на замовлення та у співпраці з телеканалом Суспільне Культура командою ФОП Андрій Єрьомін.

Над проєктом працювали:

  • автори ідеї — Андрій Єрьомін, Анна Білоус;
  • авторки сценарію — Наталка Пономарів, Анна Данильчук;
  • режисери — Олександр Назаров, Наталка Пономарів;
  • оператор-постановник — Вячеслав Пономарьов;
  • презентерка — Анна Данильчук;
  • продюсери — Вячеслав Пономарьов, Андрій Єрьомін.

Керівниця проєкту зі сторони Суспільного — Альона Голякова, виконавчий продюсер — Лук’ян Галкін.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

* Здійснено в рамках проєкту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Фотографувала Анастасія Мантач