Новини компанії

Квітень 05, 2024

Синергія традицій і прогресу: про роботу з дитячим контентом суспільного мовника Японії NHK

Під час навчального візиту представників Суспільного Мовлення до Японії відбулася робоча зустріч команди дитячого та підліткового мовлення Суспільного з представниками дитячого й освітнього напрямів японського суспільного мовника NHK. З японськими колегами обмінювалися досвідом Вікторія Мурована, генеральна продюсерка цифрових платформ, і Юлія Дичук, керівниця редакції дитячого й підліткового мовлення Суспільного Мовлення.

Підпишіться на Суспільне Анонси на тій платформі, де вам зручно: телеграм або вотсап

Команда освітнього та дитячого напряму суспільного телерадіомовника Японії NHK показала, як працює з дитячими аудиторіями у своїй країні.

Вікторія Мурована каже, що її вразило, яке колосальне значення має освіта і дитячий контент для Японії як країни і яке важливе місце посідає NHK в освітньому і виховному процесі на державному рівні. 

«Це, безумовно, відображено й у розмірі фінансування, обсязі контенту, який системно створюється для різних вікових груп, програмах державної підтримки й кількості залучених фахівців, — розказала Вікторія Мурована. — Час, який ми провели з японською дитячою редакцією, був дуже цінним. Світ рухається до цифровізації, і Україна дуже просунута в цьому». 

Вікторія розповіла, партнерам було цікаво дізнатися, що певні формати на Суспільному створюють лише для діджиталу, бо він є пріоритетною платформою дистрибуції. 

«Ми публікуємо контент у соцмережах, розвиваємо свої ютуб-канали, бо саме там є наші аудиторії», — каже генпродюсерка цифрових платформ. 

Натомість японці, крім потужної платформи в діджиталі, де можна дивитися всі програми, мають ще й окремий телеканал з дитячими блоками й слотами, тому вони не такі залежні від ютубу та соцмереж, а використовують їх для промо.

За словами Вікторії, підхід у роботі з платформами в Україні та Японії дуже відрізняється.  

«Це моя перша поїздка до Японії. Що одразу вражає — це дотримання суспільної угоди, рівень розвитку і демократії. Така незвична синергія традицій і прогресу. Мені здається, це також має потужний вплив на контент, його дистрибуцію та, безумовно, на споживацькі звички. Японська культура дуже відрізняється від нашої, вона закритіша. Ютуб-канали “Колайдер”, “Бробакс”, які існують лише в діджиталі, викликали щире здивування у японських колег, але однозначно у них дуже сміливі технологічні рішення й підходи у роботі, а їхні студії виглядають сучасно. Всі ми працюємо для своїх аудиторій, хоч платформи й різняться», — розказує Вікторія Мурована.

Японський суспільний мовник вважає пріоритетною платформою телебачення. Дитячий напрям NHK створений в 1950-ті роки, і це великий системний інституціоналізований підрозділ, один з найважливіших для країни.

Юлія Дичук ділиться: «Вражає багатолітній досвід роботи японських колег з дитячим та освітнім контентом. Лише штатна команда нараховує близько 100 осіб, які працюють над контентом та форматами. Окремий напрям у корпорації — медіаінновації, які також розробляють технологічні сервіси для створення унікального дитячого контенту, в тому числі відеоігор та серіалів. Безумовно, у Суспільного великий шлях попереду, проте неоціненні поради та підтримка дуже допомагають на даному етапі»

Читайте також: Українські діти в Лондоні знайомляться з «Бробаксом» і слухають «Хоробрі казки»

NHK разом з провідними освітянами країни щороку розробляють програму та інтегрують всі створені відеоматеріали в уроки, які таким чином стають невіддільною частиною освітнього процесу. Ця програма доступна для кожного вчителя. У ній можна подивитися, які є відеоматеріали для підкріплення різних блоків уроку. Весь контент NHK для школярів поділений на блоки: математика, японська мова, всі неточні науки («social science»), точні науки («science») та іноземна мова.

Вікторія Мурована розповідає: «Всі уроки якісні, цікаві, збалансовані. Освітяни дають базу, а завданням медійників є пакування контенту в привабливі формати. На виході для потреб будь-якого вчителя-методиста вже є готовий комплексний освітній контент з елементами розваги. Діти дивляться телебачення в школі на планшетах. Наприклад, на уроці біології їм вмикають канал, де показують програму з біології — до вивчення теми про людину. У японців все структуровано і логічно вибудувано».

Японські колеги розповіли, що під час пандемії ковіду вони створили для підлітків віртуальний всесвіт, де діти вибирали собі аватара, яким вони керували. Завдяки цьому віртуальному світу розв’язують проблеми кібербулінгу, прийняття іншого, самовираження, пошуку ідентичності, самотності у цифровому світі. Цей проєкт дає можливість підліткам знаходити нових друзів у безпечному та цікавому кіберпросторі. 

«NHK розуміє свою місію у суспільстві й системно працює, щоб створити достатню кількість годин контенту для дітей різного віку. Для цього в компанії існують великі команди. Нормальною також є практика віддавати деякі проєкти на аутсорс. Японці віддають перевагу співпраці з маленькими компаніями, які, наприклад, швидко озвучать дитячий серіал і віддадуть повністю готовий продукт», — розповідає Вікторія Мурована.

Діджитал-підрозділ NHK залучає студентів до творчих проєктів для фактчекінгу. 

«Японський суспільний мовник інтегрує молодь у свою команду, щоб швидко розповсюджувати свіжі новини й транслювати їх для соцмереж у різних форматах, — зазначила Вікторія Мурована. — Своєю чергою ми розказали про контент української дитячої редакції, і японські колеги відзначили його сучасність, якість, інклюзію та розмаїття контенту Суспільного».

Ютуб-канал «Колайдер» — це перший приклад того, що Суспільне почало говорити зі школярами на цікаві для них теми, які при цьому є освітніми.

«Попри те, що Україна понад два роки в повномасштабній війні,  Міністерство освіти системно працює над покращенням якості освіти. На мою думку, Нова Українська Школа має докорінно змінити систему освіти. Поява вчителів-ентузіастів і різних освітніх організацій, навіть те, що діти навчаються в Україні в таких умовах — подвиг. Я вважаю, що вчителі та й освітяни загалом у нас просто супергерої, — поділилася Вікторія Мурована. — Хотілося б, щоб наші освітяни знали: Суспільне — їхній найперший союзник. Ми й надалі збільшуватимемо кількість контенту, який вже можна буде інтегрувати в садкові та шкільні програми, позакласну роботу».

Поїздка стала можливою на запрошення Японського агентства міжнародного співробітництва JICA в межах програми «Проєкт розбудови потенціалу Суспільного мовника України. Фаза 2». Одна з пріоритетних програм JICA — допомога Україні в довгостроковій перспективі, як в інфраструктурних проєктах, так і в забезпеченні стійкості телевізійного і радіомовлення.

Японський суспільний телерадіомовник NHK захищає свободи незалежних медіа в Україні та системно підтримує Суспільне Мовлення в Україні від початку його створення на рівні свого уряду та різних спеціальних програм.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні. 

Фото з архіву Вікторії Мурованої