Лютий 22, 2024
Прем'єри на Радіо Культура: радіодрама «Колишні» та вистава «Місто Марії: щоденники облоги»
Відразу дві прем’єри відбудуться на Радіо Культура до других роковин повномасштабного вторгнення росії в Україну:
- 23 лютого о 21:00 — радіодрама «Колишні» за однойменною новелою Володимира Голосняка;
- 24 лютого о 21:00 — «Місто Марії: щоденники облоги» документальна музична вистава про двох сестер, які пережили облогу Маріуполя.
Радіодрама «Колишні» за однойменною новелою заслуженого артиста України, режисера й письменника Володимира Голосняка — це історія жительки Харкова, району Салтівка, яку приїхав рятувати колишній коханий з Польщі, тут переплетені любовна історія та війна.
«Вперше я побачила виставу “Колишні” на одній із творчих локацій KyivBookFest у вересні 2023 року. Це було, так би мовити, перше сценічне прочитання новели. Мене вразила "радійність" матеріалу, одразу виникла ідея зробити радіопостановку. Автор Володимир Голосняк та режисер Тарас Жирко з радістю пристали на мою пропозицію. І тепер ми всі чекаємо на прем'єру! — розповідає продюсерка проєкту Світлана Свиридко. — Це історія про людяність, небайдужість, співчуття, підтримку в лихі часи російсько-української війни. Кохання, яке зруйнувала радянська система, а росія жорстоко вбила у 2022 році. Але попри все залишається пам'ять, віра і надія на майбутнє людства».
Ролі виконали: заслужені артисти України Володимир Голосняк, Наталія Ярошенко, Михайло Кришталь та народний артист України Тарас Жирко.
Аудіоверсія документальної музичної вистави «Місто Марії: щоденники облоги» звучатиме у передачі «Вистава без антракту».
Основа вистави — це записи щоденників та фрагменти інтерв'ю сестер-близнючок, культурних активісток і правозахисниць Анастасії та Ганни Гречкіних із Маріуполя, які пережили оточення рідного міста.
Три тижні поспіль Анастасія й Ганна перебували в окупованому російськими військами місті. Вели щоденники, документуючи власний досвід, думки, переживання та страхи. 17 березня евакуювалися спочатку до Бердянська, далі до Запоріжжя.
«Формат роботи команди вистави — співтворення, рефлексії митців та мисткинь на теми війни. "Робити тільки те, що не можеш не робити. Говорити про те, про що не можеш не говорити” — так мене свого часу навчив один режисер», — говорить режисерка Євгенія Відіщева.
За словами очільниці редакції радіотеатру Радіо Культура Світлани Гудзь-Войтенко: «Перформанс, особливо у документальній драмі, — це, власне, не гра, а насамперед своєрідна реконструкція реальних подій тут і зараз. І неодмінний процес дослідження себе. Коли раптом у свідомості зринають глобальні думки про Всесвіт. Одна з дівчат стверджує, що зрозуміла: "всесвіт — це не він. А — вона...". Бо тієї хвилини саме вона гранично сконцентрована і всесильна у страшній безвиході ...»
Драматургія Андрія Бондаренка, режисура Євгенії Відіщевої.
Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.
Фото: Kirai gigs