Лютий 20, 2024
«Ми воювали в Абхазії за Україну» — розповідь українських добровольців у проєкті «Мережа. Незалежність»
Чому почалася війна в Абхазії та як там опинилися українські добровольці розповідає третій випуск проєкту «Мережа. Незалежність», що вийшов в ефірі Українського Радіо 20 лютого. Улітку 1993 року члени організації УНА-УНСО долучилися до грузинських військ в Абхазії. Українці вели бої зі значно краще забезпеченим противником і при цьому досягали успіхів.
Слухайте проєкт «Мережа» щовівторка та щосуботи о 10:05 на хвилях Українського Радіо.
Авторка проєкту Олена Бадюк про ті події дізнавалася в безпосередніх учасників.
Авторка проєкту «Мережа. Незалежність» Олена Бадюк
Олена Бадюк: «Мене зацікавило те, що обидва українські добровольці, з якими я спілкувалася про їхню участь у війні в Абхазії, це Ігор Мазур і Валерій Бобрович, сказали про те, що вони воювали в Абхазії за Україну. Тобто ще тоді, на початку 90-х років, вони розуміли, що росія для України є загрозою».
Читайте також: Перша самостійна гуманітарна місія українських військових — у проєкті «Мережа. Незалежність»
Про війну в Абхазії розповідають: один із лідерів УНА-УНСО, командир Валерій Бобрович, представник УНА-УНСО, капітан ЗСУ Ігор Мазур, політолог Вахтанг Маісая (Грузія) та політолог Дмитро Левусь (Україна).
«У програмі учасники бойових дій розповідають про присутність росіян у цьому регіоні й про те, що саме вони бачили, про протистояння безпосередньо з російськими військовими й про те, яку техніку вдавалося вражати саме українським добровольцям, — розповідає авторка проєкту Олена Бадюк. — У вбитих вони знаходили російські військові квитки. Валерій Бобрович також розповідає про те, як він брав у полон російських військових і на що потім їх обмінював».
«У 1993 році до штабу УНСО приїхала жінка з Абхазії від сепаратистів і почала нас схиляти до того, щоб ми допомогли Абхазії воювати за незалежність від Грузії. Нас вона відразу насторожила. Потім я поїхав у Грузію з'ясувати все на місці. Ми зрозуміли, що абхазьких сепаратистів підтримує росія. Ще тоді було зрозуміло, що третє століття триває війна України з росією, й вона буде продовжуватися. Я як військовий одразу побачив величезну кількість російських найманців, які були сконцентровані, й у час Х їх кинули на підтримку абхазьких сепаратистів», — розповів один із лідерів УНА-УНСО командир Валерій Бобрович.
Представник УНА-УНСО, капітан ЗСУ Ігор Мазур
Учасник війни в Абхазії Ігор Мазур на псевдо «Тополя», зараз капітан ЗСУ, начальник розвідки 127-го батальйону 112-ї Київської бригади Територіальної оборони, каже, грузини сприймали українських добровольців ледь не як спецпризначенців. Професійної підготовки бійці УНСО не мали й тренувалися зазвичай власними силами.
«Коли ми тримали лінію оборони, не могло бути такого, що хтось міг десь побігти самостійно, чи не виконувати накази командира, сперечатися з ним. У батальйоні морської піхоти, до якого нас додали, нас було більше, ніж грузинів. Їх було десь біля 40, а нас, коли всіх разом зібрали, було чоловік 50. От такими силами вони воювали. Ясно, що ніякого злагодження не було, ніяких там полігонів також не було», — згадує Ігор Мазур.
Читайте також: Історія українських спецслужб часів незалежності в другому сезоні проєкту «Мережа»
Учасники програми кажуть, ті події дуже нагадують події в Україні у 2014 році — й дії росії та сепаратистів й підготовку військових. Сценарії дуже схожі.
Частина українців, які воювали в Абхазії, отримали паспорти почесних громадян Грузії. Крім того, указом президента Грузії багато бійців УНСО нагороджені найвищою державною нагородою за військову службу орденом Вахтанга Горгасалі, семеро з них нагороджені посмертно.
Представник УНА-УНСО, капітан ЗСУ Ігор Мазур та авторка проєкту «Мережа. Незалежність» Олена Бадюк
Дізнатися більше про участь українських добровольців у війні в Абхазії та послухати програму можна за посиланням.
Перший сезон проєкту «Мережа» можна слухати на подкаст-платформах, ютуб-каналі Українського Радіо та сайті Українського Радіо.
Українське Радіо — найпопулярніше розмовне радіо України з найбільшою FM-мережею та флагманський канал Суспільного Мовлення. У 2024 році відзначає століття з початку мовлення. У Києві мовить на частоті 105 FM. З усіма частотами Українського Радіо та лінками на соцмережі Суспільного в регіонах можна ознайомитися за посиланням. Українське Радіо також можна слухати в мобільному застосунку suspilne.radio, на сайті ukr.radio та в мобільному застосунку «Дія».
Фото — Олег Переверзєв