Грудень 22, 2023
Автентичні колядки та щедрівки від Радіо Культура — на Суспільне Медіатека
Музична редакція Радіо Культура підготувала для слухачів особливий подарунок до Різдва — дві добірки автентичних колядок і щедрівок з різних регіонів України. Записи колядок та щедрівок з величезного архіву Радіо Культура обирали ведучі Катря Гончарук та Захар Давиденко. Відтепер їх можна слухати на Суспільне Медіатека*.
Читайте також: Зустрічаємо Різдво на Суспільному — спецпрограма
Добірка колядок і щедрівок від Катрі Гончарук
«Щороку перед Різдвом я дістаю із завалів своєї пам’яті та бабусиного щоденника колядки. Є у них щось таке магічне, високе. І не дивно, адже їх співають лише раз на рік, в найближчому колі, а в їхніх текстах — найвища суть, побажання добра і щастя. В архівах Радіо Культура є чимало традиційних українських колядок. Свого часу їх записали у селах фольклористи, а потім заспівали і записали виконавці. Спеціально для нас! У добірці, що я підготувала, ви почуєте давні українські колядки й щедрівки у виконанні молодих голосів — гуртів “Щука Риба” і “Дивина”. Ці записи — чергове нагадування про те, що фольклор — це не лише архіви і старі покоління, а й наша сучасність. Тож запрошую взяти з цієї збірки до своїх родин нові пісні і розширити співочу географію вашого Різдва», — каже Катря Гончарук.
Читайте також: Суспільне Медіатека — відкрита платформа унікальних архівних відео та аудіо Суспільного
Добірка від Катрі містить колядки й щедрівки, записані у 2004 році в Донецьку музикознавицею Оленою Тюрковою:
- колядка «Ой дивноє навароджене»;
- колядка «Ой у пана Івана»;
- щедрівка «Ой святий вечір»;
- щедрівка «Ой чи є чи нема»;
- щедрівка «Що й у Русалимі»;
- щедрівка «А чи дома пан хазяїн»;
- колядка «Пан господар».
Звукозапис зроблений у 2017 році у Будинку звукозапису Українського радіо. Виконує гурт «Дивина».
Також у добірці — дві поширені колядки з Полтавської області:
- щедрівка «Ой сів Христос вечеряти»;
- щедрівка «Що в пана Івана».
Запис зробилений у 2017 році у Будинку звукозапису Українського радіо. Виконує гурт «Щука-Риба».
Добірка колядок від Захара Давиденка
У добірці від Захара Давиденка — колядки з Житомирської, Полтавської і Рівненської областей:
- колядка «А в крутому бережку» (записана в селі Селець Житомирської області, виконує ансамбль «Древо», запис 1994 року);
- колядка «Вийшла, вибігла Іванова мати» (записана в селі Карасин Рівненської області, виконує ансамбль «Кралиця», запис 1994 року);
- колядка «Дівко Галочко, чом гулять не ідеш» (записана в селі Бобрик у Полтавської області, виконує ансамбль «Древо», запис 1994 року);
- українська народна колядка «Ой з-за гіроньки» (виконує вокальне тріо «Золоті ключі», запис 2002 року);
- колядка «Пане Господарю» (записана у селі Селець Житомирської області, виконує ансамбль «Древо»);
- колядка «Ой в городі, в городищі» (виконує фольклорний ансамбль міста Камʼянка Черкаської області, запис 1992 року);
- колядка «Ой говій-говій та на торговій» (записана в селі Російські Пилипи Житомирської області, запис 1994 року).
«Робота з нашим радійним архівом — це завжди щось, бо там можна знайти багато унікальних і цікавих записів. Саме тому ми з Катрею знову проникли туди за колядками та щедрівками для нашого святкового плейлиста. Я обирав колядки у виконанні автентичних та вторинних гуртів без обробок чи музичного супроводу. Зараз інфопростір і так насичений сучасними інтерпретаціями фольклору, тому для наших слухачів і слухачок я хотів відібрати саме фольклор у чистому вигляді. Наша традиційна культура має стільки розкішних колядок і щедрівок, а багато людей про них навіть не здогадується. Хочу, щоб наші автентичні колядки крутили у період зимових свят не менше, ніж пані Мераю Кері», — зазначив Захар Давиденко.
* Проєкт співпраці Суспільного Мовлення та Європейського Союзу в особі Європейської комісії «Капіталізація аудіовізуальних архівів НСТУ для залучення громадськості в Україні» триватиме три роки й три місяці — із 2021 до початку 2025-го.
Проєкт виконується за фінансової допомоги Європейського Союзу. Зміст документів та матеріалів в рамках цього проєкту є виключною відповідальністю АТ «НСТУ», і ні за яких обставин не може розглядатися як такий, що відображає позицію Європейського Союзу.
Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.