Новини компанії

Вересень 28, 2022

Команда Першого розпочала зйомки документального проєкту «Made in колись»

Творча група Першого каналу Суспільного Мовлення розпочала роботу над повнометражним документальним проєктом з робочою назвою «Made in колись». Майбутня стрічка розповідатиме історію українського фольклорного колективу в контексті повномасштабного російського вторгнення в Україну. Проєкт буде створений за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Саме такий, незвичайний, самобутній, навіть винятковий колектив творча команда зустріла за 40 кілометрів від Києва,  а саме — у селах Калинівка та Фасова. Наймолодшому учаснику колективу, він є і керівником, 32 роки. Найстаршій учасниці — 91 рік. А в середньому вік носіїв стародавнього українського фольклору від 65 до 85 років. 

Читайте також: Суспільне оголосило мистецький конкурс за підтримки CFI на виробництво документальних телепроєктів

Головна ідея проєкту — пошук та фіксація автентичної української культури, яка становить фундамент національної самосвідомості. Герої стрічки є носіями українського фольклору, вони збирали та зберігали його все життя і тепер хочуть передати своєрідний спів, як частину глибинної української культури,  сучасним українцям. 

За словами режисера проєкту Володимира Бакума, як ніколи раніше українцям потрібно звернутися до історії, щоб зрозуміти та зберегти свою ідентичність:

«Поступово зникло чимало народів та етносів. Я не хочу, аби така ж доля спіткала українців, адже наша культура вибудовувалась століттями. У нас неймовірно багата і давня історія», — зазначає Володимир. 

«Нашому герою Олексію 32 роки, а він весь свій час, збираючи фольклор, проводить з бабусями. Тому одразу сприймається як фрік, — говорить про головного героя фільму Володимир Бакум. — Але якщо подивитися на нього з точки зору ідентифікації українців, у зв’язку з війною, — він та людина, через яку молодому поколінню можна донести, наскільки важливе збереження пам’яті свого роду. Саме Олексій, мандруючи селами і збираючи фольклорну спадщину — пісні, посуд, одяг — показує, що Україна створювалась не сто років тому. Цій країні вже більше тисячі років, і про це не може забути сучасний українець»

Сценаристка Сніжана Кутракова розповіла, чим вразив творчу команду головний герой фільму:

«На перший погляд здається, що Олексій народився не в ті часи. Він не прасує свій одяг, а користується натомість звичайною качалкою. Він плете личаки, вишиває рушники, наволочки — все робить своїми руками. Але, з іншого боку, чоловік народився саме в той час, коли він потрібен Україні. 

Наша країна давно почала втрачати свою ідентифікацію — культуру, історію, знання про свій рід. Олексій, народжений в 1990 році, є тим самим провідником, якому знання про його українське коріння, рід та пісню передала бабуся. А тепер він, здобувши освіту фольклориста,  займається збереженням фольклору. Він наче провідник між нашими пращурами та сучасною молоддю, яка не має втратити ні свою пісню, ні свою культуру, ні історію свого роду. Якщо забуде — втратить своє обличчя й ідентичність», — розповідає Сніжана Кутракова.

Виконавча продюсерка суспільно-політичного мовлення Катерина Феленюк вважає, що проєкт стане потужним прикладом українського документального кіно:

«Це перший повнометражний проєкт, за який береться наше творче об’єднання з початку повномасштабного вторгнення росії. Ми трохи розширили команду, і цим фільмом займаються “новачки”. Молодий, талановитий режисер, у доробку якого є ігрові та документальні фільми, і досвідчена телевізійна сценаристка, яка опікувалась популярними проєктами. Бачу, що вони дуже енергійні та мотивовані, тому вірю, що в нас вийде класний та важливий фільм», — підсумовує Катерина.

Зазначимо, з червня команда творчого обʼєднання суспільно-політичного мовлення Першого каналу Суспільного Мовлення створює документальні проєкти для рубрики «Герої», які виходять в ефірі інформаційного марафону «Єдині новини #UAразом». Автори 15-хвилинних документальних історій розповідають про людей, які віддано працюють в тилу України задля нашої перемоги. 

Нагадаємо, Суспільне Мовлення продовжує брати участь у виробництві цілодобового інформаційного марафону «Єдині новини #UAразом», що, зокрема, транслюється на телеканалі Перший.