Листопад 10, 2020
633 кандидати взяли участь у 231 програмі «Виборчий округ. Місцеві» на регіональних телеканалах Суспільного
Четвертий сезон проєкту «Виборчий округ. Місцеві» на регіональних телеканалах Суспільного завершився. Упродовж жовтня регіональні команди готувати прямі ефіри з кандидатами на посади голів об’єднаних територіальних громад, у депутати міських, районних та обласних рад.
На регіональних телеканалах Суспільного вийшов 231 випуск проєкту, у якому ведучі, журналісти та експерти з’ясовували спроможність 633 кандидатів (частина з них — самовисуванці, інші — представники 93 політичних партій) виконувати функції, покладені на місцеве самоврядування. Претенденти на виборні посади не лише озвучили наміри про розв’язання проблем регіону, а й відповідали в прямому ефірі на гострі й незручні запитання від ведучих проєкту, незалежних експертів та місцевих мешканців.
«Наші журналісти проаналізували тонни даних, працювали з політичною пам'яттю в регіонах і нагадували про міграцію кандидатів від партії до партії. Зрештою, іноді навіть навчали елементарних правил публічного діалогу. Ми ще раз довели, що ми — єдине незалежне медіа в регіонах, якому можуть довіряти всі суб’єкти виборчого процесу», — зазначила генеральна продюсерка регіонального мовлення Суспільного Марія Фрей.
Читайте також: Філії Суспільного запрошують на незалежні дебати в регіонах
Загальна тривалість проєкту «Виборчий округ. Місцеві» на регіональних телеканалах — понад 193 години прямого ефіру. Участь у програмах узяли:
- 150 кандидатів на посади міських голів, зокрема 22 обласних центрів України;
- 220 представників партій, що балотувалися в депутати 19 міських рад обласних центрів;
- 12 кандидатів у депутати рад інших міст;
- 141 представник партій, що висунув свою кандидатуру до 16 обласних рад;
- 94 кандидати на міського/сільського голову в 10 областях;
- 16 представників партій, що балотувалися до районних рад.
Формат програми розробляли фахівці центрального офісу спільно з регіональними командами, зважаючи на обмеження, які накладає виборчий процес на медіа. Кожний випуск «Виборчого округу. Місцеві» мав кілька блоків: відеовізитка про кандидата, аналіз його програми й викликів регіону, запитання від мешканців та політичних опонентів. Через велику кількість виборних посад було вирішено медійно охопити ключові — керівників обласних центрів і найбільших міст, депутатів міських та обласних рад.
Читайте також: Стартує новий відбір регіональних проєктів «Створюй із Суспільним»
Продюсери з командами на місцях надіслали запрошення на прямий ефір усім кандидатам. Працівники філії Суспільного UA: ПОДІЛЛЯ покликали до студії не лише претендентів на пости мерів, міських та обласних депутатів, а й на посади районних обранців.
«Титанічною була робота нашої команди. Ми фокусувалися на тому, аби наш глядач, слухач і користувач діджитал-платформ розуміли компетенції виборної посади, на яку претендує кандидат. Наскільки кандидат відповідає запитам. Запитання були й від нашої команди, і від експертів різних галузей, і від самих мешканців округів. У цьому й полягає місія Суспільного — максимально залучити громаду до обговорення й модерувати розмову так, аби виховати критичне мислення в тих, хто по той бік гаджета. Ми мовили на різних платформах, адаптуючи матеріал для телебачення, радіо, соцмереж, сайту та ютуб-каналу», — розповіла продюсерка UA: ПОДІЛЛЯ Любов Тімкова.
UA: ПОДІЛЛЯ
Як і раніше, одним із викликів для регіональних команд Суспільного є небажання багатьох політиків до чесної і відвертої розмови.
«Ми здійснили велику роботу, проаналізували біографії, передвиборчі програми, декларації кандидатів. Перевірили інформацію про них у низці реєстрів. Багато запитань у студії стали сюрпризом для гостей, наприклад про статки, кримінальні провадження й списки партій. На жаль, уже традиційно деякі кандидати відмовилися від участі в ефірі. Ми зробили висновки. Сподіваємося, що в майбутньому рівень політичної культури зросте й усі кандидати будуть готові до чесних запитань та участі в наших ефірах», — зазначила продюсерка UA: ОДЕСА Ірина Кипоренко.
«Серед причин неявки кандидати називали поганий стан здоров’я, нестачу часу через зустрічі з виборцями (саме в день ефіру о 19:20), завантаженість за основним місцем роботи. Деякі не пояснювали, а просто відмовлялися, інші ж кандидати, які не прийшли до студії, ігнорували дзвінки й запрошення. З-поміж сімнадцяти кандидатів на посаду міського голови в ефірах узяли участь п’ятеро», — розповів продюсер UA: ДНІПРО Влад Зінкевич.
UA: ДНІПРО
Продюсерка філії Суспільного в Кропивницькому Олена Кваша зауважує, що ця кампанія мала свою специфіку — кандидати повільно ухвалювали рішення про участь у програмах.
«Проте цього можна було сподіватися, оскільки до участі у виборах долучилися нові люди, які тільки здобувають свій перший політичний досвід, — коментує Олена Кваша. — Ми були готові до такого й всіляко консультували дебютантів».
За словами продюсера Вінницької філії Суспільного Віктора Мозалевського, понад 60% партій та кандидатів, які балотуються від них на місцевих виборах, не мають активних контактів ні на сайтах, ні в соцмережах, тому найскладнішим завданням у цьому проєкті була комунікація з кандидатами й місцевими політичними штабами.
«Доводилося шукати знайомі прізвища в списках кандидатів від кожної політичної сили й вже через них виходити на координаторів штабів», — зазначає Віктор Мозалевський.
Цьогоріч працювали в умовах карантину. Деякі кандидати й експерти вмикалися скайпом. На UA: КАРПАТИ діяли обмеження щодо кількості кандидатів, які можуть одночасно перебувати в студії, а у Львові — ведучі та учасники прямого ефіру одягали маски під час програми. Студійні приміщення регулярно дезінфікували й провітрювали.
UA: ХЕРСОН
UA: СУМИ затрималися зі стартом проєкту на два тижні через захворювання працівників на коронавірус. Проте діджитал-команда філії на цифрових платформах Суспільного інформувала читачів про кандидатів та їхні програми.
«Через високий рівень захворюваності серед працівників із проєктом «Виборчий округ. Місцеві» стартували не 5 жовтня, як планували, а 19-го. Хоч організовувати роботу за таких непередбачуваних обставин важко, ми все-таки запустили проєкт. Увесь період карантину наша діджитал-команда активно працювала. Тож аудиторія соцмереж отримала повну й перевірену інформацію про кандидатів різних рівнів», — розповіла продюсерка UA: СУМИ Оксана Кириленко.
UA: СУМИ
Випуски «Виборчого округу. Місцеві» можна переглянути на сайтах та ютуб-каналах регіональних філій Суспільного.
Нагадаємо, 25 жовтня в день виборів регіональні команди Суспільного робили спецвипуски новин і шоу «Сьогодні. Головне», а кореспонденти вмикалися наживо з дільниць, зокрема в загальнонаціональний ефір проєкту «Суспільна студія».