Новини компанії

Листопад 13, 2023

Розслідувачі Суспільного презентували стрічку «Кльон» на Donbas Media Forum

Документальна стрічка «Кльон» поставила крапку у справі насильницького ув’язнення 366 жителів села Ягідне, Чернігівської області, окупантами в березні 2022 року. Передпоказ розслідування відбувся 10 листопада в Києві у межах 8-го Donbas Media Forum. Документальне розслідування презентував режисер Владислав Васильченко. Команда журналістів Суспільного вже чотири роки працює над розслідуваннями. Від початку повномасштабного вторгнення вони розслідують воєнні злочини російських окупантів в Україні. 

Читай також: 8-й Donbas Media Forum — Суспільне на найбільшій медіаконференції осені

«Конкретно історія цього розслідування почалася понад рік тому. Минулого літа ми прибули в Ягідне досліджувати історію воєнного злочину росіян проти мирних жителів Чернігівщини. Це розслідування — історія 366 селян, закритих у підвалі школи впродовж місяця. Нашій команді вдалося довести факт воєнного злочину у співпраці з правоохоронними органами. Правоохоронці кваліфікують це як воєнний злочин — використання цивільних як живого щита. Найголовніше, що минулого року нам вдалося ідентифікувати військовий підрозділ, бійці якого відповідальні за всі звірства в Ягідному. Перша частина розслідування воєнного злочину в Ягідному вийшла минулої осені у стрічці “Щоденник вцілілої”. Ось минув рік після прем’єри «Щоденника вцілілої» й ми знову показуємо розслідування з Ягідного, значить наш рік минув не дарма», — розповідає Владислав Васильченко, режисер розслідування «Кльон».

Читай також: «Колективний путін винен, але кожен злочин має своє обличчя» — команда розслідувачів Суспільного про новий фільм

Авторка розслідування Алла Садовник звернулась до глядачів розслідування у відеозверненні. 

«Мені б дуже хотілося сьогодні бути з вами, та, на жаль, ми не встигаємо. Попри нашу основну роботу ми також повинні пояснювати нашим європейським колегам, чому важливо не забувати про Україну. Розповідати, що ми зараз боремося не просто за землю, а в тому числі й за свободу. Зазвичай коли ви бачите журналістське розслідування, ви бачите героїв цих розслідувань, але робота журналістів завжди залишається за кадром і зазвичай формалізована у вичищений закадровий текст. Ви не бачите, як насправді проходила ця робота, і ви абсолютно не знаєте, як вони працювали та переживали. У цьому фільмі можна побачити як нашу роботу, так і емоції. Я сподіваюсь, що цей унікальний досвід наших розслідувачів стане вам в пригоді, й ви так само як і ми зрозумієте, наскільки важливо шукати та знаходити російських військових злочинців», — говорить у своєму зверненні Алла Садовник.

Після передпоказу розслідування відбулась дискусія між глядачами та режисером розслідування. Він розповів про те, як змінились жителі Ягідного за рік, що минув від зйомок попереднього розслідування, що відчувала команда під час роботи над цією стрічкою та яким насправді виявився воєнний злочинець «Кльон».

Читай також: Які виклики стоять перед українськими журналістами — Суспільне на Baltic Media Forum

Над фільмом працювали:

  • Алла Садовник — авторка розслідування;
  • Інна Білецька — авторка сценарію та продюсерка розслідування;
  • Владислав Васильченко — режисер;
  • Світлана Коваль — операторка-постановниця;
  • Олександр Стратонов — режисер монтажу та композитор;

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.