Новини компанії

Грудень 29, 2021

Співати, молитись, святкувати: UA: КУЛЬТУРА покаже концерти на фронті у фільмі «Вертеп»

Під Новий рік суспільний телеканал UA: КУЛЬТУРА покаже документальний фільм «Вертеп» про новорічні свята воїнів на Донбасі. 

Це веселий і водночас сумний фільм про те, як сила духу однієї людини здатна запалити серця тисячі бійців, ба більше — привезти їм передчуття дива, передчуття свята і сподівання на краще, що дають сили боротися за будь-яких обставин. 

Читайте також: «Різдвяна пісня в прозі» Чарльза Дікенса — на Радіо Культура

Рушійною силою цієї історії є капелан, чинний священник ПЦУ Дмитро Поворотний. Він запрошує музикантів з гітарами проїхатися військовими дислокаціями на Донбасі. 

«Ми “запалили” в бойовому підрозділі ЗСУ, в храмі святителя Миколая і в підрозділі, воїни якого повертають наших полеглих героїв додому! Ми говорили, молилися, співали, сміялися і сумували… Ми привезли їм тепло і затишок рідного дому, а у них взяли впевненість у перемозі!» — прокоментував Дмитро Поворотний

Увесь музичний тур на чолі з капеланом відбувається за один день. Разом з капеланом та музикантами їде знімальна група UA: КУЛЬТУРА.

«Незважаючи на те, що ми показуємо лише один день, до того ж зимовий, тобто, такий, що має бути коротким, для наших героїв він видався неймовірно довгим: вони відпрацювали три концертні виступи в різних частинах Донецької області», — розкриває деталі зйомок головний режисер UA: КУЛЬТУРА Владислав Васильченко

За кадрами зі святковою мішурою, гітарними переборами й дзвінким сміхом хлопців криється глибока історія про християнське милосердя у справах, а не на словах. 

За словами головного режисера UA: КУЛЬТУРА Владислава Васильченка, організація концертів для бійців — дуже важлива, але насправді це лише частина волонтерської діяльності капелана. 

«Вперше я дізнався про отця Дмитра у 2015 році з сюжету теленовин, де показали, як він перетинає лінію розмежування, аби забрати тіла загиблих українських воїнів з окупованої території»,— поділився режисер.

Владислав Васильченко з 2014 по 2016 рік воював у складі добровольчого батальйону, і це певним чином вплинуло на його режисерське бачення. 

«За іронією долі, це був маршрут дорогами й містами, з яких почалося моє знайомство з війною у 2014 році, тому на особистому рівні зйомки цього фільму — дуже щемкий і важливий досвід. Украй незвично було їздити знайомими і в минулому небезпечними місцями, але в атмосфері добра й гармонії, що линула від героїв, яких ми знімали. Неймовірно!», — поділився він емоціями.

Операторкою фільму є Світлана Коваль, яка знімає документальні фільми на війні з 2014 року. 

«Я прирівнюю досвід Світлани до бойового, оскільки вона на війні з 2014-го. Ми познайомилися з нею у 2015 році під час боїв за Широкине, коли я ще був бійцем. Довіряю професіоналізму Світлани як самому собі. Це вже сьомий фільм, створений з нею у тандемі», — розповів Васильченко. 

Фільм «Вертеп» демонструватимуть напередодні Нового року, щоб виокремити і протранслювати оптимізм і життєствердність людей, які, не зневірившись, продовжують «робити своє» наперекір усім негараздам епохи.

Де і коли дивитися документальний фільм «Вертеп»: 31 грудня о 19:00 на суспільному телеканалі UA: КУЛЬТУРА.

Фото — Владислав Васильченко