Новини компанії

Січень 12, 2021

Спогади про виживання. Прем’єра фільму про Голокост на UA: ПЕРШИЙ

В середу, 27 січня, до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ відбудеться прем’єра документального фільму власного виробництва «Голокост. Засвідчений злочин»

Читайте також: До дня пам’яті жертв Голодоморів фільм власного виробництва та проєкти на UA: КУЛЬТУРА

Фільм режисерки-документалістки Сніжани Потапчук розповідає історії людей, які під час Другої світової війни та нацистської окупації України були ще дітьми. Його герої зараз живуть у Києві, Дніпрі та Одесі, де відбувалося фільмування. Вони вижили в гетто, а також стали свідками масових розстрілів, що відбувалися, за даними дослідників, приблизно в п’яти тисячах локацій по всій Україні. В кожного з героїв загинули близькі люди. Батьки, брати, сестри, кохані. В кожного було єдине завдання в ці страшні роки — вижити. Вся зібрана у фільмі мозаїка страшних спогадів — це частини історії про виживання. 

«Наша стрічка в першу чергу про людей, головна її особливість — це персоніфікація Голокосту, — розповідає режисерка фільму Сніжана Потапчук. — Історичні факти, експонати з музеїв Голокосту в Одесі та Дніпрі, статистичні дані, сотні тисяч втрачених назавжди імен… за всім цим стоять драматичні людські історії. Як і в людей, які пережили Голодомор, у пам’яті наших героїв закарбувалися імена, спогади про людей, які загинули, й тих, хто рятував приречених на смерть. Кожна історія порятунку вчить людяності. Хтось переховував євреїв або допомагав утекти, хтось викуповував з полону. В одному з музеїв збереглося волосся дівчинки, яку обстригла сестра в надії на те, що її не зможуть ідентифікувати як єврейку»

Фільм розповідає історії відчайдушного порятунку людей, яким було нічого втрачати в ситуації, коли за них вирішували, жити їм чи померти.

«Одна з героїнь нашого фільму Мая Ісаківна разом з мамою і братом три роки прожили в гетто біля міста Дунаївці (нині Хмельницька область). Коли там почалися масові розстріли й стало зрозуміло, що їм не жити, матір вирішила тікати. Вона сказала, що їм все одно нічого втрачати, та смиренно чекати на розстріл вона не збирається. Мовляв, навіть якщо їх уб’ють при спробі втечі, варто спробувати, адже тоді буде хоч якийсь шанс вижити. І вони втекли, вислизнувши з гетто під огорожею. Матір та двоє дітей. Після цього вони пішки йшли аж до самого Харкова, випрошуючи в людей по дорозі їжу. Завдяки незламній волі до життя цим людям вдалося врятуватися», — розповідає Сніжана Потапчук.

Більше історій про Голокост та страшну долю його жертв дивіться у фільмі «Голокост. Засвідчений злочин» на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ 27 січня о 20:00, а також у мобільному застосунку suspilne.tv.

Нагадаємо, 28 листопада 2020 року на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ відбулася прем’єра документального фільму про Голодомор 1932–1933 років «Діти Великого голоду»