Новини компанії

Вересень 18, 2023

«Найкращий сищик та визвольні змагання» — новий цикл радіодетективів на Радіо Культура

Радіо Культура презентує новий цикл радіодетективів «Найкращий сищик та визвольні змагання» про пригоди колишнього найкращого сищика імперії Івана Карповича Підіпригори в буремні для України часи 1917–1918 років.

Справу першу — «Не зазирай у своє майбутнє» — слухайте в ефірі 18 та 19 вересня о 20:10.

Радіодетектив створено за романом Владислава Івченка «Найкращий сищик та битва з імперією». Події відбуваються з кінця 1917 року до встановлення Гетьманату у квітні 1918 року. Іван Карпович, котрий дивом врятувався після більшовицького розстрілу, щосили намагається повернутися до родини, але цьому заважають карколомні події, що відбуваються в Україні, а також постійні спроби різних сил залучити Підіпригору до політичної боротьби. 

Читайте також: Про культуру, незалежність і майбутнє — 12 важливих розмов на Радіо Культура

«Коли я писав про пригоди Івана Карповича, то найбільше, що мене вражало, це схожість подій в Україні на початку XX століття і на початку XXI століття. Ця схожість стосується багатьох речей. По-перше, того, як люди починали відчувати себе українцями, як вони приходили до свого українства. Як зараз, так і тоді, для більшості людей це не було чимось, що передавалося із молоком матері, це був свідомий вибір досить дорослих людей. По-друге, очевидна паралель у протистоянні з росією, яка завжди намагалася зробити так, щоб України взагалі не існувало. На жаль, на початку XX століття їй це вдалося, і ціну цієї поразки ми платимо досі. Ця війна — теж частина ціни за ту поразку. І хоча “Найкращий сищик” — це жанрова, пригодницька література, головне завдання якої розважити людину і дати їй відпочити, я сподіваюся, що пригоди Івана Карповича стануть для читачів, глядачів (перша книжка циклу про найкращого сищика була раніше екранізована — Суспільне), а тепер ще й слухачів нагадуванням про те, з чим ми маємо справу, якою великою може бути ціна поразки і який шанс ми зараз маємо не втратити», — каже Владислав Івченко.

Постановку здійснила Світлана Свиридко. У головній ролі найкращого сищика Івана Карповича Підіпригори — заслужений артист України Михайло Кришталь. Інші ролі виконують Петро Сова, Ренат Сєттаров, Василь Мазур, Іван Залуський.

Петро Сова, Іван Залуський, Ренат Сєттаров і Михайло Кришталь під час запису радіодетективу

«Попри досвід роботи із ретродетективами, творення нових ретропостановок — це завжди виклик. Різні епохи, історичне тло, спосіб і стиль життя героїв, характери — маємо з режисеркою ретельно відтворити, аби слухачі одразу поринули в атмосферу того часу і рухалися сюжетом разом з героями. Сподіваюся, що наш "радійний" найкращий сищик, Іван Карпович Підіпригора, стане улюбленцем наших слухачів, шанувальників радіодетективу. Чекаємо всіх біля приймачів чи гаджетів на прем'єрі», — каже режисерка-постановниця, продюсерка Світлана Свиридко.

Після ефіру всі серії будуть доступні в архіві програми «Радіодетектив» на сайті Радіо Культура.

Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. На час воєнного стану мовить по буднях з 10:00 до 21:00.  В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. В інший час Радіо Культура мовить синхронно з Українським Радіо, транслюючи цілодобовий марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.