Новини компанії

Травень 19, 2023

«Ми можемо здивувати людей», — Вікторія Польченко, Радіо Промінь

Креативна продюсерка Радіо Промінь Вікторія Польченко поспілкувалася з німецьким музичним журналістом Мартіном Гоммелем для проєкту — «Wo ist hier der Krach?» («Звідки тут шум?»): серії інтервʼю з представниками світових суспільних радіостанцій.  

«Бувають моменти, коли вкрай обмаль ресурсу на соцмережі, бо всі сили — на те, щоб Радіо Промінь був справді "твій на 100%". Так приємно, коли те, що робить Суспільне Мовлення, знаходить підтримку й серед закордонних колег», — поділилася Вікторія Польченко

Читайте також: «Слова, реабілітовані музикою» — поезія репресованих на Радіо Промінь

Інтервʼюер зазначив, що найбільше хвилювався саме перед інтерв'ю з креативною продюсеркою Радіо Промінь. Не тільки тому, що інтерв'ю мало відбуватися за допомогою перекладача, а й тому, що напад росії на Україну, природно, мусив значно вплинути на роботу на радіо.

«Без екскурсу в історію не обійшлося, і так було втішно, коли Мартін сказав: "Тепер, почувши деталі вашої розповіді, я розумію, чому ви так підтримуєте своє. Не припиняйте це робити, бо це — дуже важливо!"», — зазначила Вікторія Польченко.

Радіо Промінь не суто музична радіостанція, хоча музика і є важливою частиною програми. У 2011 році було встановлено квоту на музику: 90% плейлиста мають бути україномовними. У Німеччині квота на музику обговорюється кожні два роки: здебільшого йдеться про 50%. Квота — це насамперед шанс для молодих виконавців потрапити зі своїми піснями на радіо. 

Під час розмови Вікторія Польченко поділилася, що на початку люди казали «це ніколи не спрацює, ви збожеволіли, у вас закінчаться українські пісні». «Але ми дійсно хотіли дати молодим українським виконавцям можливість показати свою творчість і створювати нову музику для людей. Це спрацювало», — додає креативна продюсерка.

На додаток до квоти, існує шоу «Селекція», в ефірі якого відомі артисти й музиканти-початківці презентують нову музику. Також в ефірі Радіо Промінь щотижня звучить програма «Вікенд Нової Музики», яка розповідає про молодих виконавців, які виступають наживо в студії. «Популяризація авторської музики як мандат суспільного мовлення!», — додає Мартін Гоммел.

«Після розпаду радянського союзу в Україні з'явилося багато комерційних радіостанцій. Вони створювали плейлисти, керуючись передусім комерційним успіхом вже розкручених треків. Є музика, є реклама, є гроші. Дуже проста і дієва схема, але в ній була одна прогалина: про розвиток вітчизняного музичного ринку радійники тоді не думали. Ба більше: у 2005-2010 роках нових українських виконавців просто не ставили в ефір (хіба що в нічних слотах). От подумайте: навіщо музикантам писати пісні, якщо вони не в  ефірі, а в шухляді. 

Треба було змінювати ситуацію, бо така ситуація — не на користь музиці, культурі, країні. Тоді 2011 року "Радіо Промінь" вирішило "будь що буде, але роби — що треба" і переформатувало свій плейлист: 90% української музики. Дехто на ринку радіомовників тоді кпинив з нас: "подивимось, коли у вас музика закінчиться", "ну що, зібрали в базу хоч 200 треків?", "подумайте про аудиторію — вона ж ці невідомі пісні не слухатиме". Як добре, що тоді ми не зупинилися у своїх намірах і думали більше не про рейтинги, а про цінність контенту. Тепер, у 2023-му, я розумію, наскільки правильним було це рішення. Ми хотіли, аби люди в Україні вмикали Радіо Промінь і казали: "Вау, я не знав, що в нашій країні є такі чудові артисти! Я хочу слухати таку музику!". А якщо тебе слухають, то й ходять на концерти, купують твої альбоми. Значить у музикантів з'являтимуться гроші, аби творити нові пісні і... знову надсилати їх на радіо. По-моєму, гарний алгоритм, який працює на розвиток усіх: музики, радіо й усієї країни», — підкреслила Вікторія Польченко.

Мартін Гоммел додає, що 24 лютого 2022 року, коли росія здійснила широкомасштабне вторгнення в Україну, всі суспільні мовники Європи (а також окремі приватні) протягом кількох місяців транслювали програму Українського Радіо, найбільшої радіостанції Суспільного Мовлення. Радіо було основним засобом інформування людей про евакуацію та повітряні удари. 

«Я з гордістю можу сказати, що за весь цей час наше радіо жодного разу не замовкало. Наші журналісти працюють в тих же умовах, в яких сьогодні живуть і працюють всі українці. У деяких випадках навіть складніших, адже наші будівлі є прямими об'єктами обстрілів з боку росіян. Ми маємо унікальний досвід: від облаштування студій прямого ефіру в бомбосховищах до екстреного переміщення ефірних центрів та персоналу в різні регіони країни», — розповідає Дмитро Хоркін, член правління Суспільного Мовлення.

«Коли люди з-за кордону запитують мене, як це — керувати радіостанцією під час війни, я завжди кажу, що це як їхати на електромобілі з дуже розрядженим акумулятором, і щоразу, коли ти під'єднуєш зарядний пристрій, помічаєш, що будівлі, до якої він прикріплений, більше немає. Ми знали, що музика не була пріоритетом, коли почалось повномасштабне вторгнення. Більшість наших журналістів і ведучих ховалися в бомбосховищах, але через деякий час вони почали виходити на зв'язок з нашими слухачами через соціальні мережі та ділитися новою музикою, щоб підтримати їх. Ми хотіли залишатися на зв'язку з нашими слухачами», — додає Вікторія Польченко.

З квітня 2022 року Радіо Промінь знову виходить в ефір у звичайному режимі — з власних студій та, якщо цього вимагає ситуація, з бомбосховищ. Війна триває. Слоган радіостанції тепер «Твій на 100%», і це також відображено в плейлисті: тепер він на 100% складається з української музики. Виняток становлять лише міжнародні музичні події на кшталт Євробачення.

Інтервʼюер Мартін Гоммел зазначає, що слухаючи Радіо Промінь сьогодні, помічаєш, наскільки «нормальною» є програма. Музика барвиста, ведучі жартують, є спорт та інтерв'ю. Лише під час новин тон стає серйознішим, а ім'я Володимира Зеленського з'являється частіше. 

«Ми говоримо про ситуацію, в якій перебуваємо. Намагаємося надавати інформацію про все, що відбувається. Але ми також розуміємо, що наші слухачі переживають різні емоційні стадії — від страху, горя, гніву, травматизму до  бажання діяти, рости і розвиватися.  Багато з них хочуть знову відчути оптимізм і знайти сили, аби попри все рухатись далі.  Наші радіопрограми, наша музика  — це як дружня рука, коли тебе підтримують. Музика — це як рятівний круг, який допомагає нам бути сильними», — додає креативна продюсерка Радіо Промінь.

Мартін Гоммел каже, що як сторонній спостерігач, навіть не може уявити, скільки сил треба мати, щоб за таких обставин випускати безтурботну та позитивну програму. «Це справді вражає», — додає він.  

«Якби хтось колись сказав мені, що я буду працювати  у таких складних умовах, я б сказала: "Ні, це неможливо". Але зараз, здається, ми в антикрихкій команді, у якої є спільна мета. Знаєте, яка у мене мрія? Хочу, щоб музиканти, які зараз приєдналися до Збройних сил України й захищають країну, повернулися з війни і розказали у прямому ефірі Радіо Промінь про перемогу — з перших вуст», — наголосила Вікторія Польченко.

Читайте повне інтервʼю на сайті Wo ist hier der Krach?.

Радіо Промінь — найперша музична радіостанція України, що працює в ефірі з 1965 року. За форматом це музично-інформаційний канал. Має загальнонаціональне покриття, мовить 24 години на добу. 95% пісень в ефірі Радіо Промінь — українською мовою. З усіма частотами в регіонах та лінками на соцмережі Суспільного можна ознайомитися за посиланням. Радіоканали Суспільного також можна слухати в мобільному застосунку suspilne.radio та на сайті ukr.radio.

Фотографка: Анастасія Мантач