Новини компанії

Грудень 13, 2021

Таня Касьян провела тренінг з коректної термінології для радійників

До Міжнародного дня прав людини у Радіохабі Академії суспільного мовлення провели воркшоп «Сила слова: коректна термінологія». Комунікаційна менеджерка та громадська активістка, авторка книжки «Про що мовчать» та укладачка «Довідника безбар'єрності» Таня Касьян розповіла журналістам та редакторам радіоканалів Суспільного про коректну термінологію щодо різних спільнот: людей з інвалідністю, представників ЛГБТ+ спільноти, людей з певними захворюваннями чи розладами.

Читайте також: Есеї Василя Махна звучатимуть на Радіо Культура

Лекторка уважно проаналізувала терміни, які використовуються в українських засобах масової інформації щодо різних спільнот, і пояснила, які з них коректно вживати з огляду на законодавство, соціальні, культурні та лінгвістичні норми.

Найголовніші принципи, які визначають всі коректні форми, за словами тренерки, можна звести до чотирьох основних правил:

  • дотримуйтесь принципу «спочатку людина»;
  • уникайте евфемізмів;
  • використовуйте нейтральну термінологію;
  • утримуйтесь від узагальнень та категоричності.

«Сьогодні ми спостерігаємо збільшення цікавості до коректної термінології щодо різних спільнот не лише від журналістів та представників громадського сектора, а й від бізнесу. Керівники компаній чудово розуміють, що завтра клієнтами їхнього бізнесу стануть нинішні тінейджери. А це вже зовсім інші люди, у яких немає обмежень в спілкуванні, які значно відкритіші для різноманіття і для яких межі норми значно ширші. Отже, якщо бізнес не хоче завтра втратити свого споживача, на все це треба звертати увагу. Окрім того, це ще й питання певної системи цінностей. Наша країна обрала європейський вектор розвитку. А це означає, що ми обрали шлях сприймати суспільство різним, бути відкритими для всіх і дійсно керуватися принципом “спочатку людина”», —  каже Таня Касьян.

Наприкінці воркшопу всі учасники отримали від тренерки «словничок»: перелік коректних термінів щодо різних соціальних груп із короткими поясненнями до них.

Тренінг відбувся за ініціативи виконавчої продюсерки Радіо Культура Ірини Славінської.

Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. У Києві мовить на частоті 97,6 FM. Дізнатися FM-частоти в інших містах можна за посиланням.  Усі канали Суспільного радіо можна слухати в мобільному застосунку suspilne.radio та на сайті ukr.radio.