Новини компанії

Травень 12, 2021

«Грецька» операція НКВС» — прем’єра власного проєкту на UA: ПЕРШИЙ

У неділю, 16 травня, в День пам’яті політичних репресій, на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ відбудеться прем’єра документального проєкту власного виробництва Суспільного мовлення «Грецька операція НКВС», який розповість про репресії грецького населення Донеччини 1937–1938 років. 

Читайте також: «Суспільна студія» оновлює склад ведучих

Авторка проєкту Євгенія Подобна та режисерка Олена Грузінова відкривають глядачам шокуючі історії грецьких родин, чиї рідні були розстріляні чи заарештовані через національну приналежність у часи сталінського терору під час серії «національних операцій» НКВС. 

Локаціями проєкту стали грецькі села неподалік Маріуполя: Ялта, Кременівка та «столиця українських греків» Сартана. Також проєкт покаже, як живуть, відроджують свою культуру і бережуть пам'ять нащадки — сучасні греки Надазов’я. За різними оцінками, лише на території Донецької області було фізично знищено від 5 до 7,5 тисяч греків. Масові репресії греків на території колишнього СРСР почались 15 грудня 1937 р.

«Нам пощастило знайти живих свідків тих подій — дітей репресованих, які добре пам’ятають, що відбувалося в ті дні у грецьких селах Донбасу. По греків приходили ночами і забирали. Потім звинувачували у шпигунстві чи подібних вигаданих навмання провинах і розстрілювали. Одній героїні — пані Марії з Сартани, зараз 98 років. Вона пам‘ятає, як арештовували її батька й бачила, як вирушав потяг «по етапу». Через п’ять років ув'язнення він помер. Його братів заарештували і більше про них нічого не відомо.

Розстрілювали здебільшого чоловіків-греків, і в цій історії вражає самовідданість жінок. Коли їхніх чоловіків ув’язнювали, багато з них не виходили вдруге заміж, а десятиліттями чекали своїх чоловіків, оббивали пороги, намагаючись дізнатися бодай щось про їхню долю. На жаль, про цю трагічну сторінку нашої історії рідко згадують за межами Донецької області», — розповідає авторка проєкту, Євгенія Подобна, головна редакторка редакції документальних програм Суспільного мовлення.

Дивіться документальний проєкт «Грецька» операція НКВС» на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ 16 травня, у мобільному застосунку suspilne.tv, а також на платформі каналу в Youtube та на фейсбук-сторінці UA: ПЕРШИЙ.