Новини компанії

Травень 07, 2021

«Історія кримських татар» — проєкт про заслання і повернення від UА: КРИМ

З 10 по 15 травня о 17:20 на UA: КРИМ дивіться прем’єру циклу передач «Історія кримських татар». 18 травня, в День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, покажуть усі випуски передачі. Проєкт про повернення кримських татар до радянської та незалежної України відібрали на відкритому конкурсі «Створюй із Суспільним».

На всіх регіональних телеканалах Суспільного показ 6 серій циклу «Історія кримських татар» розпочнеться 11 травня о 18:45 (у п’ятницю, 14 травня, — о 18:40) і йтиме по буднях. 

«У цьому проєкті ми хочемо розповісти про історію заслання і повернення кримських татар. Для мене це дуже особисті історії. Бо так само мої батьки та дідусі повертались до рідного Криму, так само боролись у вигнанні. Сподіваюся, що після перегляду цього циклу в Україні більше дізнаються про національний рух кримських татар, краще розумітимуть емоції тих, хто зараз знову був вимушений покинути рідну оселю», — розповів шеф-редактор UА: КРИМ Алім Абдулхаіров.

У програмах розповідається про два важливі етапи формування національного руху кримських татар та їх повернення із заслання — до радянської, а потім незалежної України.

Телепроєкт присвячено життю кримських татар у засланні в 60-ті роки й формуванню національного руху, наслідком якого стали багатотисячні мітинги, боротьба за право жити в Криму. Фільми розповідають безпосередньо про тяжкий шлях повернення кримських татар на Батьківщину, перші кроки в Криму та поступове відродження кримськотатарської культури.

«Серія фільмів побудована таким чином, що окремий герой є віддзеркаленням певного періоду в житті усього народу. А всі разом ці герої розповідають 60-річну історію свого народу. Наприклад, перший герой Певат Зеті розповідає історію депортації і свій шлях повернення на Батьківщину. Бекір Умеров, народжений у засланні, — про прищеплену любов до Батьківщини і неймовірне бажання побачити рідний Крим. Історії формування національного руху і перші мітинги в Москві вражають своєю масштабністю і хоробрістю людей, які невтомно боролися за право жити на рідній землі. Зера Бекірова в ті далекі роки була журналісткою кримськотатарської газети, яка пізніше стала “енциклопедією” повернення кримських татар на Батьківщину… Кожен герой зіграв свою важливу роль у поверненні й облаштуванні народу на своїй Батьківщині», — зазначила авторка проєкту Фатіма Османова.

Герої програм — це очевидці подій того часу, які були активними учасниками національного руху в Узбекистані і в Криму. Зараз вони живуть здебільшого у тимчасово окупованому Криму, але є й ті, що перебралися до материкової України.

Нагадуємо, що UА: КРИМ — всеукраїнський супутниковий телеканал, який мовить 24/7 українською, російською та кримськотатарською мовами. На сайті Суспільне Крим ви зможете переглянути проєкт «Історія кримських татар» онлайн, а також знайти найсвіжіші новини, цікаві статті та сюжети про Крим, програми з дискусіями про ситуацію на півострові і щоденні випуски новин.

«Створюй із Суспільним» — це програма співпраці із Суспільним мовником для продакшенів на умовах аутсорсу, це відкритий відбір творчих проєктів для трансляції на регіональних телеканалах UA: Суспільне мовлення. В останній хвилі відбору, восени 2020 року, на Суспільне надійшло понад 200 заявок, що вдвічі більше, ніж у 2019 році.