22 травня відбувся допрем’єрний показ документального проєкту «Наш хліб»*. Презентація пройшла в Києві у культурному просторі «Культ Мотив». Після перегляду в гостей була можливість продегустувати хліб, спечений власноруч головними героями проєкту.
«Наш хліб» — це документальний проєкт Суспільного, який говорить про Україну як спільний дім для багатьох культур. Проєкт розкриває голоси національних спільнот і корінних народів, які не просто зберігають свою спадщину, а вплітають її у сучасність. Це розповідь про хліб як символ, ідентичність як право, а різноманіття — як основу співжиття. Кожна серія проєкту присвячена окремій спільноті, які мешкають в Україні: болгари, кримські татари, євреї та надазовські греки.
До перегляду фільму присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих у наслідок збройної агресії росії. Історію створення проєкту розповів ведучий Віктор Дяченко:
«Цей проєкт почався ще взимку 2024 року — як і справжній хліб, усе почалося з маленького зернятка. Його посіяв департамент з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей, далі він проріс у департаменті зовнішнього виробництва й копродукції, а потім — у формі якісного борошна передався в руки творчої команди на чолі з Ангеліною Літвін, які замішували тісто і випікали його разом з героями. Минуло дев’ять місяців. І сьогодні — ми вже не просто можемо уявити, а побачимо і відчуємо на смак — наш запашний, духмяний, культурний хліб».

Проєкт «Наш хліб» створений ФОП Літвін Ангеліна Олександрівна на замовлення Суспільного Мовлення. Режисеркою та сценаристкою стала Олександра Фогг — одна з представниць креативної команди проєкту.
«Ми підтримували один одну і як колеги, і як друзі. Я дуже дякую колегам за те, що вони мені дають свободу творити, а я їм», — зізналась Олександра.

«Я вважаю, що цей проєкт вийшов доступним для багатьох поколінь. Найважливіше — донести його саме нашим дітям, онукам, правнукам. Я буду щаслива, якщо він залишиться в архівах України. Де б його не побачили — на телебаченні, в ютубі, у телефонах — головне, щоб наші діти, ті зернинки, які ми зрощуємо, могли спостерігати, аналізувати й нести далі ті сенси, які ми вклали у проєкт», — розповідає продюсерка проєкту Олена Красавцева.

Допрем’єрний показ зібрав представників медіа, громадських організацій та представників національних спільнот й корінних народів. Зокрема на передпоказі були присутні головні герої проєкту. Після показу гості ділилися враженнями.
«Все, що ми бачили, це дуже зворушливо. Бо традиція — це те, на що ми всі спираємося. І зараз, коли ми живемо в геноцидній війні, ми знаємо, що зберегти себе, свою націю, свою традицію, свою культуру і традиції тих українців, які мають інший етнос, але вони мають два серця, дуже важливо», — поділилась емоціями Анжеліка Рудницька, співачка, художниця та волонтерка.

Ольга Цуприкова, співзасновниця і голова організації «Надазовські греки: уруми і румеї» також висловила подяку за створення проєкту:
«Ми — автохтонна спільнота, яка пережила насильницьке переселення з Криму в часи Російської імперії. І зараз наша трагедія повторюється: моє рідне селище Константинопіль — на лінії фронту. Для нас важливо бути почутими, важливо знати, що наші історії живуть. Створення фільму про надазовських греків — це не лише про минуле, це про життя, яке триває. Ми тут, ми є, ми будемо. Дякую Суспільному та команді проєкту за повагу й чутливість до нашої спільноти».

«Дякуємо команді, що до нас завітали і зробили такий гарний проєкт. Це буде дуже велика пам’ять для нас, як для нас, для наших дітей, і для нашого Криничного, — подякували й представниці болгарської спільноти. — Для нас випікання хліба — це не просто кулінарія. Це наш обов’язок перед минулим і майбутнім. Ми виросли поруч з бабусями, які нас учили. А тепер наша місія — передати це нашим дітям».

Більше фото з показу — у фейсбук-альбомі Суспільного Мовлення.
Дивіться документальний проєкт «Наш хліб» на Першому каналі Суспільного та телеканалі Суспільне Крим щосуботи з 24 травня та щонеділі з 25 травня о 15:15 (другий показ):
- «Наш хліб. Комеч кримських татар» — 24 травня о 22:00;
- «Наш хліб. Хала єврейської громади» — 31 травня о 22:00;
- «Наш хліб. Різдвяний коровай болгар» — 7 червня о 22:00;
- «Наш хліб. Псатир надазовських греків» — 14 червня о 21:00.
Також проєкт виходитиме щонеділі з 25 травня о 13:00 на ютуб-каналі Перший. Зазначимо, що телевізійні серії відрізнятимуться візуальним наповненням від серій на ютуб-каналі.
Команда проєкту:
- режисерка та сценаристка — Олександра Фогг;
- авторка ідеї та журналіста — Зоя Василенко;
- продюсери — Ангеліна Літвін, Олена Красавцева, Сергій Недзельський;
- шеф-редактор — Назарій Поврозник;
- менеджерка — Анастасія Захілько;
- художниця-аніматорка — Марія Друганова;
- стопмоушн аніматорка — Марія Озірна;
- оператори — Кирило Свєташов, Євгенія Бондаренко, Альбіна Винар, Любов Плосконосова, Ігор Сулій, Олексій Черноштан;
- звукорижесери — Андрій Папіровий, Ксенія Виноградова, Сергій Закатнов, Михайло Думнич;
- композитор — Jaggi Fogg;
- режисери монтажу — Олександра Фогг, Олександр Вітранюк.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
*Фільм створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Суспільного Мовлення і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.
Матеріал підготувала Дар’я Опря
Фотографувала Валерія Мезенцева