Новини компанії

Серпень 03, 2021

Проблем із гендерною чутливістю в спортивній тематиці чимало — Ірина Славінська

ХХХІІ літні Олімпійські ігри у Токіо — найактуальніший інформаційний привід літа. І саме медіа має давати розуміння, що є «нормальним» і «прийнятним», адже сексизм та дискримінація у спорті — системне питання, як зазначає виконавча продюсерка Радіо Культура, учасниця кампанії проти сексизму «Повага» Ірина Славінська

Спортивним журналістам належить створити нові практики й політики висвітлення участі жінок і чоловіків у змаганнях попри проблеми з гендерною чутливістю у спортивній тематиці. Про це Ірина Славінська також зазначала під час тренінгу для коментаторів Суспільного мовлення перед Олімпійськими іграми «Гендерна чутливість у роботі зі спортивною тематикою: інструменти самоперевірки».

Читайте також: 6,9 мільйона глядачів подивилися Олімпіаду на UA: ПЕРШИЙ у перший тиждень змагань

Ірина Славінська розповіла, що цього року перед спортивними журналістами постає виклик роботи із темою сексизму: «Одяг на спортсменах і спортсменках не є “невинним” або “нейтральним” знаком — він може потребувати додаткових історичних і гендерних коментарів коментаторів».

Якщо говорити про висвітлення досягнень жінок і чоловіків, то спортивна тематика приховує в собі низку непростих історій. Чимало явищ і слів, які досі існують ніби за інерцією, у деяких видах спорту можуть говорити про «чоловічі» та «жіночі» техніки, посадки, манери тримати спортивне знаряддя. У цих визначеннях досі можна розрізнити сліди дискримінації жінок у спорті та недопуск до повноцінної участі у змаганнях. 

«По-перше, жінок дуже нещодавно допустили до повноцінної участі в Олімпіаді. Вперше жінки взяли участь в Олімпіаді 1900 року, але лише у двох видах спорту — гольфі й тенісі. Системні зміни та рівноцінна участь жінок в Олімпіаді почалися в 1960-х роках. Це горизонт всього-на-всього останніх 60 років. 

По-друге, спорт містить у собі чимало сексистських контекстів навколо зовнішнього вигляду. Про це допоможе подумати резонансна історія про німецьку жіночу команду з гандболу, що сталася під час чемпіонату Європи з пляжного гандболу напередодні Олімпіади. І тема одягу на жінках, які беруть участь у спортивних змаганнях, знову виникла вже під час Олімпіади — тепер уже в контексті виступів німецьких гімнасток, які теж виступили проти сексуалізації жіночої спортивної форми. Цікаво, що це системний опір спортсменок, який відбувається і за підтримки їхніх національних федерацій спорту, і навіть за підтримки світових зірок шоубізнесу», — коментує Ірина Славінська

Суспільний телеканал UA: ПЕРШИЙ, Радіо Промінь та діджитал-платформа Суспільне Спорт — офіційні транслятори ХХХІІ літніх Олімпійських ігор у Токіо.

Дивіться, слухайте, читайте про перебіг наймасштабнішої спортивної події у світі щодня з 23 липня по 8 серпня. Детально ознайомитися з розкладом трансляцій на ресурсах Суспільного — найбільшого незалежного медіа в Україні — можна за посиланням.

Вперше опубліковано — ДМ Суспільного