18 травня щороку вшановується День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та відзначається День боротьби за права кримськотатарського народу. Суспільне підготувало низку тематичних проєктів на своїх платформах.
Рівно о 12:00 — Хвилина мовчання в усіх ефірах Суспільного Мовлення до Дня пам’яті жертв політичних репресій (що припадає на третю неділю травня), Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та Дня боротьби за права кримськотатарського народу.
18 травня о 14:15 на Першому каналі Суспільного та на ютуб-каналі Суспільне Крим відбудеться прем’єра документального проєкту «Пам’ять/Hatıra», який підготувала команда Суспільне Крим.

Частину матеріалу вдалося зафільмувати в окупованому Криму. Своїми спогадами й історіями поділились три покоління кримських татар. Про історичну пам’ять і вплив геноциду на майбутнє кримськотатарського народу говорили з Євгеном Глібовицьким, директором Інституту фронтиру; Мавіле Халіл, менеджеркою проєктів із кримськотатарської ідентичності та Олегом Бажаном, старшим науковим співробітником Інституту історії України Національної академії наук.
Впродовж дня Всеукраїнський інформаційний проєкт «Суспільне. Студія» в ефірі покаже: історію кримської татарки, родину якої депортували з Криму в 1944 році, а сама вона змушена була виїхати з Криму через російсько-українську війну і переслідування; включення наживо із заходів вшанування пам’яті жертв етноциду; інтерв’ю з кримськотатарським активістом Аметом Бекіровим про боротьбу за виживання свого народу — десятиліття тому, під час радянської депортації й тепер, за російської окупації Криму.
О 22:55 — документальний фільм «1944. Крим. Депортація» — три історії людей, які пережили депортацію до Середньої Азії. Один з головних героїв фільму — Садих Аджи-Селімов, якому на момент примусового виселення було 12 років. Він разом з іншими оповідає свої спогади про ті тяжкі події.
О 23:55 — документальний фільм «1944. Крим. Повернення» — продовження розповіді про трагедію депортації кримських татар 1944 року. У центрі сюжету — історія повернення цілого народу, історія перемоги всупереч системі й завдяки згуртованості.
О 16:10 — концерт Jamala з альбомом «QIRIM» у супроводі Національного симфонічного оркестру України. До програми увійшли 14 унікальних старовинних пісень, що стали символом культурного відродження.
О 9:35 в ефірі Українського Радіо ведучі Олена Зелінченко і Роман Коляда говоритимуть з першим заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу і новопризначеним послом України в Туреччині Наріманом Джелялом.
О 13:07 про утиски свободи слова і переслідування в окупованому Криму Валентина Троян поспілкується з представником Національної ради з питань телебачення і радіомовлення в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі Володимиром Ляшенком.
О 15:07 Вікторія Будан розповідатиме про кримську татарку Лєране, яка переїхала до Ірпеня і там під час вторгнення втратила свій ресторанний бізнес і потім почала все з нуля вже у Львові.
Зберігайте частоти, де слухати Українське Радіо. Також долучайтеся до ефіру в мобільних застосунках suspilne.radio та «Дія» й на сайті ukr.radio.
О 06:00 – у програмі «З архівів Радіо Культура» розмова з Головою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим про депортацію, окупацію, про сьогодення і майбутнє Криму. Ведуча – Юлія Чаплінська.
О 10:00 – у програмі «Вікенд на Радіо Культура» Вадим Карп’як поговорить про боротьбу за права кримськотатарського народу з Алімом Алієвим, заступником генерального директора Українського інституту, правозахисником, співзасновником громадської організації «Крим SOS».
О 12:00 – у програмі «Музичні історії» Наталка Писанка розкаже про композитора 20-го сторіччя Алемдара Караманова, який свого часу принципово обрав для роботи саме свій рідний край.
О 20:50 – у програмі «Вечірня колисанка» слухачі Радіо Культура матимуть змогу послухати казку «Син чабана» за книжкою «Казки кримських татар». Переклад українською: Саніє Емірамзаєва та Ірина Покровська, читає Ахтем Сеітаблаєв.
Протягом дня в ефірі Радіо Культура звучатиме тематична поезія:
- «Палаючі серця» Вадим Сірук, читає Ісмаїл Курт-Умер;
- «Плаче серце» Сеяре Кокче у перекладі Галини Литовчинко, читає Інна Капінос.
18 травня на ютуб-каналі Суспільне Чернівці вийде сюжет про особисту історію кримської татарки Ніяри Мамутової, чия родина зазнала депортації в 1944 році, а нині знову переживає вигнання через окупацію Криму. Зараз Ніяра мешкає в Чернівцях, займається громадською діяльністю і зберігає культурну ідентичність через традиції та спільноту. Її історію доповнює голос імама Мухаммада Мамутова, який наголошує на важливості пам’яті.
Дивіться впродовж дня тематичні сюжети, матеріали у соціальних мережах Суспільного і сайту Суспільне Новини, зокрема про заходи до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, що пройдуть в Україні й за кордоном.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.