«Налбуфін: вигідна залежність» — розслідування журналістів Суспільного про напівсинтетичний опіоїд, який досі залишається практично у вільному доступі в українських аптеках, попри десятки випадків залежності серед військових та цивільних. Вперше побачити розслідування усім охочим можна буде в кінотеатрі «Жовтень» за попередньою реєстрацією.
«Я зрозумів, що я можу взагалі тільки спати, якщо мені вколють налбуфін… Мене прокололи у лікарні налбуфіном, мені інші знеболювальні взагалі нічого не давали. І так я з лікарні як приїхав, я вже без нього не міг… У нього така ломка, як від звичайних наркотиків», — говорить Антон Кучерявий, доброволець Української добровольчої армії, який отримав бойові травми, пройшов 13 операцій — і вийшов з лікарні з новою проблемою: залежністю від налбуфіну.

Це розслідування — продовження розкриття теми неконтрольованого збуту та споживання налбуфіну в Україні. У грудні 2025 року на сайті Суспільне Новини журналістка Анастасія Іванців опублікувала власне розслідування «Налбуфінова ломка. Як опіат став одним з найбільш популярних лікарських засобів в Україні». Робота Анастасії спричинила публічні обговорення і суспільний інтерес. Проте одне питання залишилось не розкритим: чому такий небезпечний препарат досі не внесений до Переліку наркотичних та психотропних речовин і не підлягає спеціальним умовам обігу й обліку? Тоді команда розслідувачів Суспільного почала власне розслідування, яке вивело їх на десятки питань до держави, медичної системи та фармацевтичного ринку.

Налбуфін — препарат, створений у США у 1960-х роках як знеболювальний з «м’якшою» дією, який мав не впливати на дихальний центр. У медицині його застосовували для полегшення болю середньої й сильної інтенсивності, зокрема в онкопацієнтів, під час пологів або після травм. В Україні він з’явився ще у 1990-х, але масове використання почалося після 2014 року, коли його почали включати до аптечок військових.
З 2017 року ЗСУ поступово вилучили налбуфін з аптечок, але він залишався у Нацгвардії до 2023 року, волонтери ж продовжували масово закуповувати його для фронту. У 2024-му налбуфін залишився одним із найпопулярніших знеболювальних в Україні — за даними Proxima Research, препарат опинився на четвертому місці за обсягами продажу в аптеках у грошовому вимірі.

Хоча ще у 2021 році Держлікслужба зверталась до МОЗ із проханням посилити контроль над препаратом через скарги на неконтрольований обіг, жодних змін у законодавстві так і не відбулося.
«…Ми маємо кризу знеболення, яку Міністерство охорони здоров’я системно не вирішує, залишаючи ось такий препарат (налбуфін — ред.), на якому дуже добре заробляють фармкомпанії. А люди отримують залежності, на жаль», — зазначає Інна Білецька, шеф-редакторка редакції розслідувань Суспільного.
Це не лише історія про препарат. Це — історія про те, як у час війни знеболення стало пасткою.
Над проєктом «Налбуфін: вигідна залежність» працювали:
- авторка розслідування — Інна Білецька
- журналісти — Ганна Калаур, Алла Садовник, Ігор Ющенко, Катерина Саєнко, Аліна Латанська
- продюсерка — Ольга Титаренко
- режисер — Владислав Васильченко
- композитор, режисер монтажу — Олександр Стратонов
- операторка-постановниця — Світлана Коваль
Суспільне Новини — це надійне джерело верифікованих новин від команди Суспільного. Суспільне Новини традиційно очолює списки найякісніших українських медіа за довірою та дотриманням журналістських стандартів.
Завдяки найбільш розгалуженій кореспондентській мережі Суспільне Новини постійно інформують про перебіг подій на лінії фронту, створюють матеріали з місця подій по всій країні та розповідають про життя громад. Дають контекст подій, пояснюють складні питання і проводять журналістські розслідування. Суспільне Новини представлені на всіх доступних для аудиторії платформах: телебаченні, радіо, сайті, в ютубі, у соціальних мережах (Instagram, Facebook, X) і месенджерах (WhatsApp, Telegram, Viber).