Новини компанії

Вересень 27, 2024

Світлана Остапа: Суспільне мовить про нацспільноти і для нацспільнот

25 вересня відбулося засідання Ради громадських об’єднань національних меншин (спільнот) України* в Києві. Захід зібрав представників державних установ, громадських організацій, а також керівників національних спільнот для обговорення актуальних питань, пов’язаних із захистом прав національних спільнот в Україні. На захід запросили представників Суспільного Мовлення: Світлану Остапу, голову наглядової ради, та Анастасію Гудиму, директорку департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей.

Читайте також: П’ять проєктів Суспільного отримали нагороди на фестивалі «Серце Європи»

У відкритті заходу також взяли участь Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов, голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський, голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк, а також Земфіра Кондур — менеджерка Проєкту Ради Європи «Посилення захисту національних меншин, включаючи ромів, та мов меншин в Україні». Засідання розпочалося хвилиною мовчання на вшанування пам’яті полеглих захисників і захисниць України та голова Ради громадських об'єднань національних меншин України Олександр Хара.

Світлана Остапа, голова наглядової ради Суспільного Мовлення, підкреслила важливість зустрічей з національними спільнотами: «Зустрічі з представниками національних спільнот надзвичайно важливі. Оскільки Україна — багатонаціональна держава, важливо чути голоси цих спільнот. Суспільне мовить про нацспільноти і для нацспільнот, що сприяє консолідації суспільства під час війни. 

Нам було важливо розповісти про роботу Суспільного Мовлення під час повномасштабної війни, — зазначила пані Світлана. — Ми не тільки продовжуємо задовольняти інформаційні та культурні потреби суспільства, а й продовжуємо реформу. Ми повідомили представників нацспільнот, що готуємо нову концепцію, яка безпосередньо стосуватиметься мовлення для них».

Анастасія Гудима, директорка Департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Суспільного Мовлення, представила роботу департаменту в напрямку багатомовності: «Ми на Суспільному вже понад чотири роки системно працюємо з темою національних спільнот. Але навіть за цей час не вдалось до кінця пізнати кожну з них і розповісти вам всі історії людей, що стоять за цими громадами. Згідно з переписом 2001 року, в Україні мешкало понад 130 національних спільнот. Дані вже давно втратили актуальність — еміграція та зміни в демографії роблять ці цифри лише орієнтирами минулого. Саме тому сьогодні ми з командою та головою наглядової ради Суспільного зустрілися з представниками 18 різних громад».

Також Анастасія розповіла про ініціативу зі створення Концепції розмаїття, рівності та інклюзії. Вона наголосила, що розробка цього документа неможлива без активної участі та обговорення з представниками національних спільнот, бо тільки через такий відкритий діалог можна створити документ, що враховуватиме як спільні цінності, так і специфічні потреби кожної громади. «Такі зустрічі надзвичайно важливі, адже тільки через особисте спілкування можна краще зрозуміти потреби людей і глибше відчути їхні історії. Це дозволяє нам бути ближче до аудиторії й давати можливість кожній громаді бути почутою», — підкреслила Анастасія.

Зустріч завершилася тренінгом, який провела Елла Ламах, голова правління Всеукраїнської громадської організації «Центр «Розвиток демократії». Під час тренінгу учасники обговорили нові підходи до розбудови інклюзивного суспільства.

Нагадаємо, що департамент з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Суспільного Мовлення ще з 2019 року створює програми різних форматів мовами національних спільнот, щоб сприяти збереженню, оптимізації міжкультурної комунікації та взаємодії багатокультурних громад. Департамент знайомить із культурами цих громад, створює, розвиває й поширює контент про національні спільноти та корінні народи України. Це особливо важливо в контексті євроінтеграційних процесів, коли Україна прагне стати частиною об’єднаної Європи, де повага до різноманіття є фундаментальною цінністю. Ми протиставляємо наше об'єднання навколо різноманіття вільної країни агресивним методам держави-агресора, яка намагається знищити національну ідентичність. 

Які проєкти створюють мовами нацспільнот і де їх можна переглянути — дивіться за посиланням

Суспільне Мовлення — єдине медіа в Україні, яке регулярно виготовляє проєкти мовами національних спільнот — для них, а про них — українською.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

* Рада громадських об'єднань національних меншин (спільнот) України — це консультативно-дорадчий орган, створений за сприяння Державної служби України з етнополітики та свободи совісті.

Фото Дмитра Головченка