Новини компанії

Вересень 17, 2021

Чи є реформа Суспільного незворотною? Результати дискусії в межах National media talk

16 вересня упродовж дискусії на тему «Суспільне: чи можна вважати реформу завершеною?» в межах Національної розмови про медіаNational media talk* учасники обговорили, чи є реформа Суспільного мовника незворотною.

Також упродовж панелі, яку модерував Тарас Петрів із фундації «Суспільність», спікери розмовляли про роль Суспільного на медійному ландшафті, якими є наступні цілі реформи з точки зору Суспільного, влади та громадянського суспільства та що потрібно для забезпечення сталості НСТУ як інституції.

Читайте також: Микола Чернотицький на KMW: Суспільне готове співпрацювати з великими продакшенами та інвестувати в якісний контент

Голова Наглядової ради Суспільного мовника Світлана Остапа нагадала, що відколи Верховна Рада ухвалила закон  «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» — за яким змогли ліквідувати маніпулятивне державне мовлення та створити суспільне — першим кроком незалежної від влади Наглядової ради Суспільного стало напрацювання правил корпоративного управління, за яким нині працює мовник, та обрання першого голови правління. Як зазначає спікерка, двічі проведені незалежні вибори керівника Суспільного мовника свідчать про незворотність реформи.

«Жодна з країн на пострадянському просторі, яка взялася створювати суспільне на базі державного мовлення, не змогла це зробити протягом чотирьох років. Це аксіома: набагато легше і швидше побудувати новий будинок, ніж реконструювати старий. Також я не можу спрогнозувати, коли реформа завершиться, бо ми живемо в дуже нестабільних умовах в Україні, але точно можу відповісти, що реформа є незворотною», — розповідає Світлана Остапа.

Микола Чернотицький, голова правління Суспільного мовника, висловив свою думку про те, чи є реформа Суспільного незворотною, та розповів про досягнення мовника як у центральній дирекції, так і в регіональних філіях: «Кожного року, поки не стане звичкою будь-якої влади, що Суспільне це те, що має бути в будь-якій демократії, ми ще вразливі. Ми ще не надто сильна інституція, проте я впевнений, що ми як інституція вистоїмо та зможемо побудувати сильне Суспільне мовлення».

Микола Княжицький, член Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, який долучився до дискусії відеозв’язком, висловив сумніви щодо незворотності реформи Суспільного у несталій демократії.

«Назвати реформу незворотною складно, і залежить це, на жаль, не від тих людей, які керують Суспільним, не від Наглядової ради, а від політичної ситуації в суспільстві. Ми бачимо певні східноєвропейські країни, на які ми рівнялися, які брали за приклад, і бачимо, що ті мовники, які там були незалежними й суспільними, зараз фактично одержавлені. Тож небезпека у нашій несталій демократії втратити ті досягнення, які ми маємо, безумовно існує», — зазначає Микола Княжицький.

Тарас Шевченко, заступник міністра культури та інформаційної політики України, прокоментував тезу про незворотність реформи Суспільного мовника: «Дискурс про будь-яку реформу, що вона незворотна, я вважаю не зовсім вірним, і деякою мірою шкідливим. Це не стільки про Суспільне, а взагалі. Я стаю на позицію, що не слід думати про реформи як такі, що незворотні. Потрібно завжди бути готовим до будь-якого повороту».

Євгенія Кравчук, заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, під час виступу зазначила, що роль Суспільного зростає у зв’язку із загальним дискурсом про деолігархізацію і впливом олігархів на медіа, адже має незалежну редакційну політику. 

«Чи є реформа Суспільного завершеною і чи є завершеним все те, чого ми хочемо для Суспільного — однозначно ні. Це не завершено, і ця відповідь пояснює, що ця реформа незворотна. Бо скільки зусиль багатьох людей було вкладено в цю реформу, то вона, звичайно, має бути завершеною, і вона від цього має бути незворотною, бо якщо ми бачимо кінцевий результат, значить, ми розуміємо, що відмотати, перекреслити — буде неправильно і нелогічно, — зазначає Євгенія Кравчук. — Наявність мовника, який має абсолютно незалежну редакційну політику від промислових груп, який представляє і дбає про інтереси основного стейкхолдера — українського народу — і глядача в першу чергу, то, однозначно, до Суспільного має бути більша увага і можливість реалізовуватися».

Дивіться повну трансляцію дискусії «Суспільне: чи можна вважати реформу завершеною?» за посиланням.

Нагадаємо, Суспільне мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали UA: ПЕРШИЙ та UA: КУЛЬТУРА й канали Суспільного радіо (Українське радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура), а також 24 регіональні телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media.

*National media talk — це подія, яка об’єднує журналістів, редакторів та медіаменеджерів з усієї країни для відвертого і продуктивного діалогу щодо якості контенту, журналістських стандартів, професійних викликів в умовах гібридної війни та в епоху постправди, а також ефективних засобів державного і професійного регулювання медіа.

Фото — Анастасія Мантач