Новини компанії

Червень 05, 2020

Уявити справжню демократію без сильного суспільного мовника неможливо

Про безпеку журналістів та безкарність за злочини проти них дискутували на онлайн-зустрічі 5 червня — напередодні Дня журналіста.

Читайте також: І сміх, і гріх — найцікавіші історії команди Суспільного до Дня журналіста

У події взяли участь посол ЄС в Україні Матті Маасікас, голова Наглядової ради Суспільного Світлана Остапа, заступниця голови Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко, представники Шведського та Канадського посольств, Офісу Генпрокурора, Нацполіції, виконавча директорка ІМІ Оксана Романюк, медійники й активісти. Модерувала зустріч керівниця проєкту «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні» Галина Смірнова.

Учасники обговорили можливості взаємодії між органами державної влади, правоохоронцями, громадянським суспільством та міжнародними організаціями для захисту й створення сприятливих умов роботи журналістів.

Посол ЄС в Україні Матті Маасікас наголосив, що безпека журналістів — головний виклик сьогодні не лише в Україні, а й серед країн Східної Європи. 

«ЄС готовий робити більше для підтримки незалежних українських медіа, — додав Матті Маасікас. — Особисто для мене важливими є зміцнення й розвиток Суспільного. Мене непокоїть, що на українському телеринку переважають олігархічні медіа. Адже уявити справжню демократію без сильного суспільного мовника неможливо».

Голова Наглядової ради Суспільного Світлана Остапа розповіла, що журналісти Суспільного також відчувають тиск через професійну діяльність. Мовник транслює низку програм розслідувань на політичну тематику («Наші гроші» Дениса Бігуса, «Схеми. Корупція в деталях» «Радіо Свободи», «Слідство. Інфо»). А з 2019 року почала роботу власна команда журналістів-розслідувачів Суспільного. За словами голови Наглядової ради, фігуранти сюжетів часто позиваються до суду. Серед них Олександр Турчинов, Ігор Коломойський, Андрій Богдан, Андрій Деркач, Ігор Мосійчук та інші. Суспільне в позовах виступає третьою стороною, однак не обходиться без негативного впливу на роботу компанії.

«За три роки існування Суспільне мало тридцять судових проваджень. З них у чотирнадцяти справах маємо відмову в задоволенні позову, п'ятнадцять — досі слухаються в суді, — зазначила Світлана Остапа. — Ці особи (фігуранти розслідувань — прим. ред.) публічно зневажливо пишуть у соцмережах про Суспільне й загалом про журналістів, а непублічно — роблять усе можливе, щоб не дати Суспільному повного державного фінансування».

Голова Наглядової ради Суспільного наголосила, що внаслідок виплати державного боргу «Євроньюз» для існування мовнику залишиться 57% від передбаченого фінансування.

«У мене є інформація, що так довго блокувалися рахунки через одне з журналістських розслідувань», — сказала вона.

Нагадаємо, рахунки Суспільного були заблокованими впродовж 106 днів.

Учасники домовилися про створення міжвідомчої координаційної групи за участі правоохоронних органів, громадських організацій та журналістів. Група регулярно обмінюватиметься інформацією про перешкоджання професійній журналістській діяльності.

Дискусію «Безпека журналістів та протидія безкарності за злочини проти журналістів» організував проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні».